„Na letošní rok se chystají úpravy technologií, proběhne kompletní výměna osvětlení za ledkové, bavíme se ještě o rekonstrukci sauny, ale to je zatím ještě předběžné. Velkou investicí bude oprava střechy. V místech nad šatnami se ve střeše, která je něco přes deset let stará, našlo kolem třiceti míst, kterými zatéká,“ potvrdil místostarosta Michael Kašpar. Cena opravy se blíží ke třem milionům korun. Uskuteční se podle slov místostarosty ještě letos.

Starosta Vít Rakušan prozradil, že se připravuje také velkorysejší přístavba Vodního světa. „Zatím to není naprojektované, viděli jsme jen skicy. Je to zatím otázka budoucnosti, tedy doby, až to bude v Kolíně finančně trochu lepší, než je to teď,“ naznačil starosta.

Co do samotného provozu je toho času Vodní svět v plusových číslech, není ztrátový jako například zimní stadion, na který musí město značně doplácet. „Na vstupném se na provoz Vodního světa vybere, lidé se do něj naučili chodit a jezdit, návštěvnost je dobrá. Ale pak když budeme mluvit o opravě za tři miliony, dostáváme se už jinam,“ popsal starosta a připomněl také splácení dodavatelského úvěru na výstavbu Vodního světa. Splátky činí přes 10 milionů ročně. Až letos se úvěr doplatí. „Začalo se splácet v nejhorší finanční situaci města,“ podotkl starosta.

Vodní svět vznikl přestavbou původního, zhruba třicet let starého plaveckého stadionu. Celkové náklady na přestavbu přesáhly 185 milionů korun. Práce provedla stavební firma na své náklady, město jí je následně s mírným odkladem začalo splácet. Doba splácení byla stanovená na deset let.

Vodní svět se otevřel veřejnosti na sklonku roku 2006. Nabízí vnitřní plavecký bazén o délce pětadvacet metrů, prostorný venkovní padesátimetrový bazén, vnitřní i venkovní tobogán, oblíbenou trojskluzavku, dětské bazény a brouzdaliště, relaxační bazén, vlnobití, dětské skluzavky, vířivky, nechybí večerní plavání při hudbě, parní kabina a další doplňkové služby.

„Na Vodním světě je vidět, že by snesl údržbu, jako návštěvník jsem ale nezaznamenal žádné velké problémy. A jestli do něj zatéká? To je docela brzy po deseti letech provozu, ale ani to jsem uvnitř bazénu plného vody nezaznamenal,“ smál se jeden z návštěvníků Tomáš Bezdík.

Vodní kámen

Někteří návštěvníci poukazují, že se ve Vodním světě setkávají s plísněmi. Jak vysvětlil ředitel Správy městských sportovišť Kolín Jan Širc, problémy působí vodní kámen, lidově sanýtr, který se příchozím může jevit jako plíseň. „Bojujeme s tvrdostí vody. Každé dvě hodiny se prostory desinfikují a desinfekce se smývá právě tou tvrdou vodou, ze které se usazuje sanýtr,“ popsal Jan Širc.

Dodal, že třikrát týdně se dělá velký úklid a jednou týdně strojové čištění, tedy úkony i nad rámec požadavků hygieny. „Dlažba je hodně namáhaná, trpí spáry,“ doplnil s tím, že někdy na usazeniny nezabírá ani to a musí se prostě brusnými kartáči odrhnout.