Cena za tisíc kompostérů, které bude mít radnice k dispozici pro své občany, je 2,4 milionu korun a město na ně získalo dotaci. „Když jsme před rokem zjišťovali zájem lidí, tak se jich přihlásilo 700. Myslíme, že nebude problém kompostéry rozdat,“ podotkl kolínský místostarosta Michael Kašpar.

Lidé by je měli získat do konce roku. Nyní však bude potřeba určit termíny a řešit jejich rozvoz, poznamenal místostarosta.

Otázkou však zůstává, zda se bude měnit svoz bioodpadu, který v Kolíně funguje. Podle vedení města by se ale hnědé popelnice na bioodpad rozhodně neměly přestat svážet. „Určitě změna nenastane hned. Pokud zjistíme, že se vozí poloprázdné popelnice po zavedení kompostérů, můžeme se po určité zkušební době zamyslet nad sníženou frekvencí svozů, ale to se teprve dokáže,“ vysvětlil.

Jeho úvaha pramení z toho, že pokud budou lidé kompostovat, logicky by mělo být méně odpadu v hnědých kontejnerech. A každý svoz je pro město finančním výdajem. „Mohli bychom uvažovat, že se nebude bioodpad svážet jednou za dva týdny, ale třeba za tři týdny. Ale to se teprve ukáže,“ podotkl.

Stejně tak by se mohl teoreticky změnit systém recyklace plastových odpadů, naznačil místostarosta. Město totiž bude nabízet žluté popelnice na plastový odpad. „Máme podepsanou smlouvu s firmou na dodání popelnic na plast. Máme jich 2,5 tisíce, žadatelů je v současné době 1600 – ještě 900 popelnic je volných,“ podotkl.

Rozvážet by je měli od začátku října – radnice bude ještě do konce září poptávat další žadatele. „Postupně budeme oslovovat lidi, kteří zájem mají. Budeme je informovat předem, kdy jim bude popelnice dovezena. Pokud nebude nikdo doma, budou si moci popelnici vyzvednout v areálu AVE v určených hodinách,“ řekl.

Podle něj se dá očekávat, že lidé budou chtít popelnice na plast ve stejných lokalitách, jako je zájem o popelnice na bioodpad. „Logicky si myslíme, že popelnice na plast budou chtít zejména lidé, co žijí v domech,“ poznamenal. Vysvětlil, že takový trend se dá spatřit u mnoha obcí, aby lidé měli možnost recyklovat co nejblíže. „Člověk pak nemusí chodit ke kontejnerům, ale má to na zahrádce, proto vytřídí více,“ řekl.

Novinkou by pak v budoucnosti mohlo být to, že by se postupně redukovaly velké popelnice na tento typ odpadu. Zmizet by neměly velké kontejnery na 1100 litrů na sídlištích, řekl Michael Kašpar. Když budou mít lidé u svých domů žluté popelnice s pravidelným svozem, neměl by být podle něj takový zájem o využívání velkých kontejnerů.

Pomůžou nové kontejnery k lepší recyklaci plastů v Kolíně? To se brzy ukáže. Čas pro podávání přihlášek ještě Kolíňáci mají.