Z aktuálně přihlášených Kolíňáků je oficiálně zaregistrovaných zatím necelých dvě stě. Aby se totiž mohli zapojit do hlasování, musí u nich nejprve úředníci ověřit trvalé bydliště. „Přihlášení procházejí přes přísnou registraci – ověření místa trvalého pobytu. Následně chceme umožnit každému občanu Kolína vždy jednou v dané otázce hlasovat,“ potvrdila tajemnice městského úřadu Dagmar Soukupová s tím, že město zamýšlí také určitý sociologický průzkum ohledně věkové kategorie lidí, kteří se do projektu Řídím Kolín zapojí.

Zatím Kolíňáci hlasovali jen v anketě o nejlepšího kolínského sportovce loňského roku. V kategorii jednotlivců hlasovalo 242 lidí, v kategorii družstev 164. Podle Dagmar Soukupové by se zhruba do dvou týdnů měla v aplikaci objevit anketa na téma, co lidé ve svém městě postrádají. „Podle zkušeností z jiných měst je třeba nejprve nastavit několik takříkajíc měkkých hlasování, kterými se lidé do projektu dostanou,“ podotkl k aplikaci již dříve kolínský místostarosta Michael Kašpar a dodal, že se nemůže hned začít hlasováním o vážných věcech pro chod města, jako jsou rozpočet či investice.

Místostarosta zároveň zdůraznil, že důležité pro vedení města je mít v nové aplikaci co nejvyšší počet uživatelů. Současných 500 ale není zrovna moc. Na dalších plánovaných hlasováních chce tedy město nabrat co nejvíce lidí.

Kolíňáci si zatím aplikaci Řídím Kolín takříkajíc oťukávají. „Slyšela jsem o tom, ale prý tam zatím nic moc na hlasování nebylo, tak jsem se tam zatím nedívala. Jestli se do aplikace zaregistruji, uvidím asi až podle toho, jaké tam budou ankety. O sport se příliš nezajímám, takže anketu o nejlepšího sportovce jsem neřešila,“ nechala se slyšet například Jitka Trnková.

Podobný názor má i Matěj Kolařík. „Ještě jsem se k tomu nějak nedostal, ale už od ledna si říkám, že se na ten web kouknu,“ řekl.

Podle vedení města aplikace Řídím Kolín funguje hlavně na projekty, které ovlivní město jako celek. Hlasování se tak mohou týkat architektonických návrhů či zamýšlených novinek pro život, jako jsou speciální parky či hřiště.

Do budoucna chce město vyčleňovat ze svého rozpočtu určitou částku, která by šla právě na projekty tohoto typu. Na radnici pomýšlí i na to, že by si sami Kolíňáci mohli nějaký projekt, o který by stáli, navrhnout a úřad by to s nimi poté dopracoval do podoby normálního projektu.

Pro účast v hlasováních stačí vyplnit on-line registrační formulář. Aplikace běží na všech moderních prohlížečích. Zaregistrovat se lze i osobně, a to v Městském informačním centru Kolín v ulici Na Hradbách a na Městském úřadě Kolín na Karlově náměstí.