„Jsem pověrčivý," přiznává šéf skupiny historického šermu Páni z Kolína Miroslav Horáček. „A mám z toho docela hrůzu. Zrovna na dnešní odpoledne mám naplánovanou malou přednášku v domově důchodců. Tentokrát to bude téma první světové války. Vezmu dobovou uniformu, dobové dokumenty, mince, připravil jsem si malý kvíz. Otázkou zůstává, zda v tomto případě budu školit já seniory, nebo oni mě," směje se Miroslav Horáček.

„Na setkání se těším, jsou to příjemné, pohodové akce, které, věřím, přináší seniorům vytržení z každodenního stereotypu. Tak doufám, že při pátku 13. nebude přednášku provázet nějaká pohroma, pečlivě se ni připravuji," dodal s tím, že například tradiční bitvu na kolínské jízdárně by na pátek 13. určitě nenaplánoval, pokud by to bylo jen trochu možné.

Naopak absolutně nepověrčivý je historik Roman Šulc. A jak Kolínskému deníku prozradil, má k tomu opravdu důvod. „V Kolíně na sídlišti mi jednou přeběhla přes cestu černá kočička a ten den odpoledne mi volali, že jsem vyhrál úvěr. Skutečně vyhrál, tedy že se můj úvěr maže, a opravdu byl smazán. A tak od této doby všemu, co podle pověry přináší smůlu, přikládám přesně opačný význam," popsal Roman Šulc.  „Jediné, čemu neodolám, je, když potkám kominíka, abych si na něj nesáhl pro štěstí," dodal Roman Šulc.

Není to o dnech, ale o lidech

Pověrčivá není ani kolínská historička Miroslava Jouzová „Ani jeden pátek třináctého se mnou nehnul," směje se. „To není o dnu, ale o lidech, které ty dny potkám, a zda je mi s nimi dobře," dodala Miroslava Jouzová.

Lenka Kraková z Blinky je prý pověrčivá. „Určitě jsem opatrnější na silnici a tak," prozradila. Prý se jí naštěstí zatím nic nepřihodilo. „Mám vždy takový špatný pocit a po půlnoci se mi vždycky uleví," nechala se slyšet.

Eva Horáčková z Dobřichova prý pátek třináctého jako špatný den vůbec nebere. „Vždyť jsem se v pátek 13. narodila," smála se. Tudíž zatímco jiní se v pátek třináctého modlí, aby jim navíc přes cestu nepřeběhla černá kočka, Eva Horáčková tento den bere spíše jako šťastný.

Obdobně to má také Hony Pikner, trenér malých kolínských fotbalistů. I on se narodil třináctého. „Miluji třináctku odjakživa a pátek je můj oblíbený den," popsal. Podle něj je tedy pátek třináctého ideální kombinace. „Na pověry nevěřím," dodal ještě.

Lucii Třešňákové z Radimi se v tento den zatím nic nestalo. „Doufám, že ani nestane," přeje si. Pověrčivá prý není. „Ale je fakt, že z toho data mám respekt," přiznala.

Vendula Strnadová z Dobřichova také pověrčivá není. Podle ní je to normální pátek, jako každý jiný den, i když je třináctého. „Mám dny, kdy pátek třináctého není a jsou tak smolné, že bych je za pátek třináctého mohla označit," řekla.

Víc důležitosti, než opravdu má

Kolíňák Ondřej Novák vidí hlavní problém pátku třináctého v tom, že mu lidé přisuzují větší důležitost, než ve skutečnosti má. „Čím více na to lidé myslí, tím spíše si něco špatného přivolají. Je to takový psychologický efekt toho dne," domnívá se.

Na pátku třináctého nevidí nic smolného ani Miroslava Jeřábková. „Občas člověk má den blbec, ale to nemusí být vůbec v pátek třináctého," řekla.

Není bez zajímavosti, že v pátek 13. zaznamenávají zvýšený zájem o své služby loterie.

„V pátek 13. pravidelně registrujeme vyšší zájem o naše mimořádná slosování Sportky. Tehdy své štěstí často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají. Také v našem průzkumu zhruba 27 % respondentů potvrdilo, že by si raději vsadili právě v tento den," říká Václav Friedmann, tiskový mluvčí Sazky.

Zajímavé jsou z tohoto hlediska i výsledky průzkumu, který zjistil, celých 78 % respondentů připustilo, že věří v osud. Jen 19 % dotazovaných na pověry absolutně nevěří, v životě ostatních má víra v nadpřirozeno alespoň nějaký prostor. S tím koreluje i skutečnost, že zhruba tři čtvrtiny Čechů čtou horoskopy. Asi polovina se zajímá také o to, v jakém znamení se narodili jejich blízcí.

Z pověr lidé nejčastěji věří v tu, která říká, že nechtějí-li něco důležitého zakřiknout, musejí zaťukat na dřevo (76 %). Zhruba 37 % Čechů se domnívá, že rozbité zrcadlo znamená 7 let neštěstí. Jen 30 % lidí se raději vyhne černé kočce, protože věří, že kdyby jim přešla přes cestu, přinese to smůlu. Podle průzkumu pátek 13. alespoň zaznamená 91 % Čechů. Ačkoli jen 6 % z nich věří, že přináší smůlu, dalších 39 % očekává, že může přinést něco neočekávaného, a to často i v pozitivním smyslu.

„Paradoxně velmi mnoho Čechů označuje pátek 13. nikoli za smolný, ale za šťastný den. Oblibě se těší i číslo 13, v našem průzkumu jej za své oblíbené označilo celých 16 % respondentů. V České republice však v tomto ohledu s velkým náskokem kraluje především číslo 7, to za šťastné považuje celých 28 % lidí," vysvětlil Friedmann.