Jak dlouho se DJingu věnujete a jak jste se k němu vůbec dostal?
Věnuji se tomu zhruba pět let. Už od útlého věku jsem to chtěl dělat, ale v nějakých 12 letech jsem měl jaksi nulové příjmy, takže nebyla šance. Před pěti lety mi vraceli pojistku a byly to docela slušné peníze, tak jsem si řekl „jdu do toho".
Jaká byla vaše první výbava?
Byly to dva gramce asi za 16 tisíc, bral jsem je přes kamaráda na splátky, a první dvoukanálový mixák. Stál asi trojku, hodně špatný, vydržel mi asi dva měsíc, klasika…
Ale na začátky to stačilo?
Stačilo. Na začátky určitě. Pořídit něco dražšího může být nakonec vyhozená investice, když člověk přijde na to, že ho to nebaví. Lépe začínat na něčem, co tolik nestojí, pak to tolik nebolí. A když to člověk bere vážně a naučí se na něčem horším, to je taky dobře.
Co se na DJingu člověk učí?
Ačkoli to spousta lidí vidí jen jako gramec, je to vlastně hudební nástroj. Je třeba se vypořádávat s rytmem, s takty, v určité chvíli i s notami. Třeba když se dělá beatmatching, zapojování skladeb do sebe, aby nebylo poznat, že se přechází z jedné do druhé.
Z čeho nejvíc hrajete? Existují vůbec ještě klasické staré desky?
Klasické vinylové desky už opravdu moc málo. Dneska máme vymoženosti od CD playerů po digitální systémy, pak jsou ale i horší případy, kdy si kluci stáhnout program, hrají přes počítač a jenom mačkají tlačítko, aby se to srovnalo. Nechci nikoho shazovat, ale lidi, kteří tohle dělají, nemůžu respektovat. Je to určitá degradace naší práce. Já jsem začal hrát před dvěma lety z digitálu, deska vypadá jako vinylová, ale má časový kód. Těch klasických jsem větší část prodal, když jsem odjížděl do Anglie. Chyběly mi peníze a bylo mi trapné říct rodičům. Naštěstí jsem desky prodal kamarádovi, který se o ně stará a slíbil, že když je budu chtít zpátky, nebude problém. Pořád navíc existují vinylshopy.
Na jaké technice hrajete dnes?
Gramce mám pořád ty původní, to jsou držáky. Změnil jsem mixák a teď i počítač, budu muset koupit nový, tenhle už trochu dosluhuje. Pořídil jsem si v Anglii nový mixák, který už má zabudovanou zvukovou kartu, takže nemusím tahat další krabičky. Je to precizní práce, takže na scratche, které dělám, vyhovuje perfektně.
Kde berete zakázky na hraní?
Většinou mě kontaktují majitelé a provozovatelé klubů. Když o mně nevědí, tak já je. Klubů je spousta, takže se snažím dostat co nejdál.
Dá se DJingem uživit?
Je to těžké, v dnešní době je to hodně o kontaktech a asi i o tom, kolik má kdo peněz. On je dnes skoro každý DJ, kluků (a někdy i holek), kteří hrají, je strašně moc a jsou schopní přijít do baru a zahrát třeba za pivo. Takže když pak přijdu já se svým kamarádem a řekneme svůj požadavek, někdy se dočkáme negativní odpovědi. Jenže ta kvalita je úplně někde jinde. Někdy holt ale chtějí lidi jen přijít do baru, opít se a poslechnout si svoji písničku, o kvalitu jim moc nejde. Takže k DJingu, který je jako přivýdělek fajn, ještě pracuju, teď čerstvě po návratu z Anglie mám tedy spíš brigády.
V Anglii jste byl za prací nebo za studii?
Za prací a za bývalou přítelkyní.
Kolik stojí celkem výbava na DJing a kolik muzika?
Výbava, kterou používám já, odhadem 120 tisíc. MP3 se pohybují v pár desítkách korun, vinyly jsou samozřejmě jinde. Záleží, kolik je výlisků, jak je starý, od jakého umělce atd. Můžete mít vinyl za stovku, nebo za pět tisíc.
Máte nějaký takový?
Jeden za tři a půl, je to DJ Vadim, vyšlo toho od něj u nás strašně málo. Moc si téhle muziky cením, není sice moc na párty, takže ji moc nehraju, ale jsem rád, že ji mám ve sbírce.
Kde vás uvidíme v nejbližší době?
26. září pro Prostor na Karlově náměstí v Kolíně, bude tam i malá přednáška o DJingu a 29. je DJský šampionát v pražské Lucerně, sjet by se měly špičky českého a slovenského DJingu.
Jedete tam z našeho regionu jediný?
Myslím že ano.
A co holky? Balí se na DJing děvčata?
Určitě to přitahuje pozornost. Stávají se občas zajímavé věci, některé děvčata jsou poměrně rázná a jdou si za svým. Stalo se mi třeba v Anglii, že mi jedna slečna dávala dost striktně najevo, co chce. Ovšem hned vedle ní seděl její přítel. Ale už to není takové jako před 15 let, kdy byl DJ pro holky Bůh. Už se zevšednělo (smích).