„Dětem vysvětlujeme základy bezpečné cesty, například jak správně chodit po přechodu. Dalším tématem bude bezpečnost, kde jim řekneme, že nemají nasedat do automobilů cizích lidí," vysvětlila Věra Žídková, mluvčí kolínských policistů, která přednášku vedla. Na žáky však nečekala pouze suchá teorie, ale také praktické ukázky pomocí obrázků, které měly žákům demonstrovat správné chování. Posluchači byli rozděleni do dvou skupin: první, kterou tvořili žáci školky, prvňáci a druháci, a druhou ti starší, tedy až do páté třídy. „Přednášku jsem zatím neslyšela, ale odehrává se tu pravidelně minimálně jednou do roka. Myslím, že přednášky jsou pro děti užitečné," podotkla ředitelka školy Jana Holubová.

Chvilku si říkám, že tohle je nějak důvěrně známé. Potom mi to je jasné. Aby nebylo, když jsme každý tuhle přednášku absolvoval.

Jsme na veltrubské základní škole, kde policistka Věra Žídková nyní dětem bude vysvětlovat, jak bezpečně dojít do školy a zase zpět.

Tohle jsou ale ještě úplně maličké děti. Školka, první a druhá třída. Ti starší přijdou na řadu hned po nich. Jsou vykulení, překvapení, protože před sebou mají policistku. Tím se ostatně začíná. „Jak poznáte policistu?" ptá se Věra Žídková. „Že má na sobě uniformu. A policejní stanici," odpovídá jeden z přehršle hlasů. „A pistoli," dává k dobru jiný. „A helmu," následuje další dávka odpovědí.

Potom to je už k dopravě. „Po jaké straně se chodí na silnici?" ptá se. „Nalevo!" křičí děti. Asi ve dvou případech se však děti liší, která je pravá, ale i to je hned vyřešeno. Děti solidárně uklidňuji, že se mi levá a pravá pletla ještě v autoškole, takže na tom jsou ještě dobře.

Kdo vás vodí do školy? A jaká pravidla respektujete? Jak byste udělali to a to? Děti mají celkem jasno.

Následuje další téma. Kdy, kde a kam se rozhlédnout nejdříve. Děti odpovídají, že nejprve nalevo, odkud auto přijede dříve. Přednáška ale pokračuje. Vždyť o dopravě jde říci tolik…