Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Odhalení pamětní desky

Kolín - Tradiční Den záchranářů začal letos netradičně – odhalením pamětní desky hrdinovi kolínského protinacistického odboje, brigádnímu generálovi Antonínu Pavlíkovi, diviznímu generálovi in memoriam na budově okresního soudu.

8.5.2010
SDÍLEJ:

Tradiční Den záchranářů začal letos netradičně – odhalením pamětní desky hrdinovi kolínského protinacistického odboje, brigádnímu generálovi Antonínu Pavlíkovi, diviznímu generálovi in memoriam na budově Okresního soudu. Foto: Zdeněk Hejduk

Slavnostního aktu se zúčastnilo vedení města Kolína, starosta Jiří Buřič i oba místostarostové Pavel Hoffmann a Roman Pekárek, velitelé a ředitelé všech složek zúčastněných na Dni záchranářů i vrcholní kolínští politici – senátor Pavel Lebeda, poslanec Ondřej Plašil a člen Zastupitelstva Středočeského kraje Karel Molnár, přítomna byla také čestná vojenská jednotka složená z příslušníků četnictva, vojáka československé armády, člena 1. obrněné brigády ve Velké Británii a příslušníků Aktivních záloh Armády České republiky a skautská družina.

Generál Pavlík, kromě jiného i italský legionář, od počátku okupace Československa německou armádou prováděl společně se svými spolupracovníky odbojovou činnost, která však byla v jarních měsících roku 1943 prozrazena a aktéři byli pozatýkáni gestapem

.V budově tehdejšího okresního vězení, které se nacházelo v místech dnešního Okresního soudu, v noci z 12. na 13. června zahynul. Pamětní desku, o jejíž vznik se kromě Společnosti Václava Morávka a města zasloužilo i množství sponzorů, zhotovil kolínský sochař Jaroslav Hylas, slavnostního odhalení se ujal starosta města Jiří Buřič a jeho zástupce Roman Pekárek.

„Generál Antonín Pavlík naplnil svým životem a bojem proti nacistickému temnu část jednoho z hesel Společnosti Václava Morávka. Totiž, že svoboda není statek udílený zadarmo a že svoboda se platí krví. Na nás pak je, abychom plnili i druhou část tohoto hesla, že my všichni, kteří můžeme svobody užívat, máme mít vždy na paměti ty, kteří za naší svobodu zaplatili nebo byli připraveni svojí krví zaplatit,“ pronesl ve své řeči Jiří Buřič, starosta města a člen Společnosti Václava Morávka.

„Myslím, že je dobré tyto události připomínat, zvláště v dnešní době,“ dodala vnučka generála Pavlíka Zuzana Hofreitrová, která dnes žije v Praze, ale jaké dítě jezdila do Kolína. Všichni přítomní se poté odebrali uctít Den osvobození k pomníku obětem války v Sokolské ulici, kde zahrála Městská hudba Františka Kmocha. (hej)

Místo události:
8.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Ilustrační foto

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení