Přiznávám, když jsem do Brodu vyjížděla, věděla jsem, že jedu do penzionu pro seniory. Nenapadlo mě však, že také autorka besedy bude seniorka. Dana Kyselová je vitální a energická dáma.

Krátce po druhé hodině pouští video, které natočila na Kapverdských ostrovech na jaře loňského roku. Právě její hlas doprovází celé promítání, ve kterém nechybí geografie ani historie ostrovů. Na závěr nezapomene také dodat, jaká jsou nejbližší místa Kapverdských ostrovů a tak se návštěvníci dovídají také něco o Senegalu.

„Myslela jsem si, že dnes moc lidí nepřijde. Jindy nás je tu víc. Kapverdy spíše ty, kteří se tam chystají," konstatovala Kyselová.

„Můžu se vás zeptat na pár otázek?" tázala jsem se po skončení promítání. „Přijďte za týden na Izrael a můžeme si popovídat," lákala mě ihned Dana Kyselová. Proto jsem musela vysvětlit, že za týden bohužel nemám čas, ačkoli téma další besedy mne svým obsahem zaujalo.

Nakonec mi Dana Kyselová přeci jen na pár otázek odpověděla. „Cestuji pětkrát do roka. Dokud mám peníze a slouží mi zdraví," začala s vyprávěním sympatická dáma. „Šestadvacátého února mi bude sedmdesát šest let a sedmadvacátého odlétám do Malajsie," poodhalila své plány do budoucna Kyselová. Dodala, že denně morduje své tělo cvičením, které trvá patnáct až padesát minut. „Denně se také sprchuji ledovou vodou a cvičím aerobic," zahltila mě informacemi a na důkaz svých slov předvedla kousek aerobické sestavy. To, že je v dobré kondici nemusela ani říkat, je to viditelné na první pohled.

Na Kapverdech vyhrála v aerobicu

Prozradila mi dokonce, že na Kapverdských ostrovech vyhrála první místo v soutěži aerobicu do padesáti let. „Pak jsem se přiznala, že je mi víc, ale to asi poznali sami, když mě viděli v plavkách," vyprávěla s úsměvem.

Pak se mi v rychlosti omluvila a spěchala za přáteli, kteří již byli na odchodu. „Počkejte na mě v hospodě," hlaholila za nimi. Netrvalo to dlouho a opět byla zpět u mě. „To je skvělé, že se takhle scházíte, " konstatovala jsem. Pak jsem se opět vrátila k tématu cestování. Nedalo mi to a musela jsem se zeptat, na kterých zajímavých místech Dana Kyselová byla. Přeci jen, cestovat pětkrát do roka, znamená navštívit spoustu krásných míst.

Navštívila také Zanzibar

„Byla jsem v Číně, Indii, na Srí Lance, ve Vietnamu, v Thajsku, na Bali, Mauriciu nebo v Zanzibaru," vyjmenovala okamžitě Kyselová a já jen nevěřícně zírala. Míst, které tato žena navštívila je samozřejmě mnohem více. Tázala jsem se proto na ta místa, která byla zajímavější nebo exotičtější než ta ostatní.

Otázka, kde se ji líbilo nejvíce, byla skoro nemístná. Z tolika krásných míst snad nelze vybrat pouze jedno. Přesto jsem se dozvěděla, že Dana Kyselová má ráda dálný východ. Oslovil ji také Libanon a o Íránu mluví jako o pohostinné a mírumilovné zemi. Alespoň tak soudí z chování lidí. Jediné mínus země je, že se tam musí chodit zahalený. „Ale to víte, že v autobuse jsme se odhalili," přiznala.

Besedy o svých cestách dělá Dana Kyselová už dlouhých šestnáct let. „Jedenáct let sama, od té doby, co manžel zemřel," přiznala. Dodala, že jindy mají přednášky o dost větší účast. Prozradila mi také, že po smrti manžela založila babinec. „Scházíme se jednou měsíčně nebo za šest neděl. Ale je to těžké někoho přesvědčit, aby jel se mnou. Proto také kolikrát inzeruji na doplnění. Hlavně na daleké cesty je těžké někoho sehnat," postěžovala si.

Pak se mi omluvila, že už opravdu musí. Popřála jsem jí, ať jí cestování ještě dlouho vydrží a šla si pro své věci. Na chodbě mě oslovil jeden z mužů, který se také účastnil besedy. „Pojďte s námi na pivo," zval mě. S díky jsem odmítla, že musím ještě pracovat a pivo bych si dát beztak nemohla.

„Také tu mám auto, nemusíte pít pivo," lanařil mě i nadále. Přesto jsem s díky odmítla, ale společnou cestou jsem zjistila, že tento senior je stálým návštěvníkem besed a tak jsem plná dojmů přislíbila, že se zase na některou z besed přijedu podívat a pokud čas dovolí, zůstanu s partou aktivních a vitálních seniorů i o něco déle než jen po dobu besedy.