Denně po ní projedou desetitisíce aut. To samozřejmě obnáší i značné vynaložení úsilí při dohlížení nad dodržováním pravidel silničního provozu.

Jeden z úseků D1 má na starosti dálniční policie v Mirošovicích. Preventivní policejní akce proti pirátům silnic se tam opakují velice pravidelně.

Naposledy se do akce zapojil vrtulník s kamerou, doslova nadupané policejní passaty v civilním provedení vybavené radary, několik hlídkových policejních vozů. Cíl byl jediný. Posvítit si na neukázněné řidiče. Společně se zapojili ještě policisté z Benešova a z dálničního oddělení Bernartice.

Jak se ukázalo, opět se našli řidiči, kteří si s předpisy hlavu prostě nelámou. K nejvíce zastoupeným prohřeškům patřila překročená rychlost. Naštěstí se nenašel žádný kaskadér, který by přesáhl ryhlost o několik desítek km/h. Provinilci tak zaplatili „jen“ 1 tisíc korun.

Objevil se však i vůz, který neměl na silnici, co dělat. Neměl platnou technickou kontrolu. Jeden řidič si zapomněl zapnout světla, další připnout bezpečnostní pás.

V jednom případě vyrazil šofér bez dálniční známky (pokuta 2000 korun) a také naštěstí „jen“ jeden bez řidičáku (správní řízení).

Celá akce byla zaměřená na i na pátrání po osobách a věcech. „Další podobné akce budou následovat. Dálniční policie totiž nemá na starosti jen dohlížení nad provozem na dálnici, jak by si mohl někdo myslet. My se zabýváme i pořádkovou činností,“ připomněl Miroslav Čihák, vedoucí Dálničního oddělení Policie České republiky v Mirošovicích.

Dálniční policisté musí šetřit i klasické krádeže a další trestné činy, které se staly v jejich rajonu.

Super rychlé vozy

Neodolali jsme, nasedli do super rychlého policejního passatu a vyrazili mezi řidiče.

Do samotné akce jsme sice zasáhnout nemohli, ale po vyprávění dvou policistů jsme snad ani nelitovali. Zavzpomínali totiž na svou poslední honičku.

„Měli jsme informace, že už od Brna se na nás řítí audi. Tři hlídky se ho snažily zastavit, ale marně. Jelo rychlostí přes 280 kilometrů za hodinu (km/h),“ začal vyprávět policista Jiří Ctibor, který mimo tyto akce slouží v Benešově.

A jak kolegové slibovali, vyplnilo se. Zanedlouho okolo nich doslova prolítlo „nadupané“ luxusní auto. Začala stíhací jízda. Ale příliš času na zadržení piráta hlídka v passatu neměla. „Její“ úsek totiž měří jen několik desítek kilometrů. „Vyrazili jsme za ním. Rychlost se skutečně pohybovala vysoko nad 250 km/h. Nešlo ho dojet. V mírnějších zatáčkách nám takřka mizel z dohledu. Nakonec nám pomohli až zapnuté majáky. Ty překvapivě donutili řidiče reagovat a zastavil,“ popsal rychlou jízdu policista.

Podle jeho slov ale nešlo vyloženě o nějakého kaskadéra, které jsme měli možnost v poslední době vidět v televizi. Jel prostě rychle. Jestli si rychlou jízdu uvědomoval, nebo ne, je tedy otázkou. Každopádně ho za překročení povolené rychlosti o více než 150 km/h čeká tučná pokuta.