Tato etapa přinese velké časové posuny, odklony a značně delší trasy pro desítky dálkových vlakových spojů a regionálních linek. Tomu se budou muset v rámci možností přizpůsobit také autobusové jízdní řády.

„Tato fáze modernizace koridoru výrazně omezí provoz ve stanici Úvaly. Propustnost této stanice bude během výluky značně omezena a řada dálkových vlaků Českých drah bude proto odkloněna v úseku mezi Prahou a Kolínem po trati přes Lysou nad Labem," potvrdil mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Odklonová trasa vlaků bude delší než jejich obvyklá, proto budou posunuté odjezdové a příjezdové časy v Praze na hlavním nádraží a zároveň budou vlaky místo jako dosud v Libni zastavovat ve Vysočanech.

Vliv na přípojné tratě

Stavební práce v Úvalech ovlivní regionální vlakovou dopravu nejen na hlavní trati Praha – Kolín, ale také na přípojných tratích.
Na trati Praha – Kolín pojedou všechny osobní vlaky linky S1 v upravených časech podle výlukového jízdního řádu. V upravených časech pojedou také ranní spěšné vlaky z Kolína do Prahy a odpolední spěšné vlaky v opačném směru. V úseku Praha Masarykovo nádraží – Úvaly a zpět budou tyto spoje zastavovat ve všech stanicích a zastávkách ,a nahradí tak posilové osobní vlaky.

Protože odklonem přes Lysou nad Labem bude jezdit velké množství vlaků, bude upraven jízdní řád některých vlaků linek S2 Praha – Kolín, S20 Praha – Milovice a S9 Benešov u Prahy – Praha – Čelákovice na trati 231 Praha – Lysá nad Labem – Kolín, a to ve směru do Prahy.

Vlaky linky S2 s pravidelnými odjezdy z Kolína do Prahy Masarykova nádraží v hodinových intervalech od 13:29 do 19:29 hodin pojedou v úseku Kolín – Nymburk hlavní nádraží vždy o devět minut dříve.

Aby byly zajištěny přípoje, pojede v upravených časech také většina vlaků na tratích Poříčany – Nymburk a Pečky – Kouřim.
O sobotách a nedělích bude upraven jízdní řád i tzv. Městské linky tak, aby lépe navazovala na vybrané osobní vlaky Praha – Kolín.

Protože kapacita stanice Praha – Hostivař je omezená, tyto vlaky v době výluky nepojedou v úseku Praha – Libeň – Praha – Hostivař.

Vlak se nevejde k nástupišti

U dálkových spojů počítejte s dřívějším odjezdem obvykle o 9 až 12 minut. Noční rychlík Bohemia z Humenného do Prahy nebude právě kvůli odklonu přes Lysou zastavovat v Kolíně.

„Vlak se totiž nevejde k nástupišti, ze kterého se odjíždí ve směru do Lysé nad Labem, a není proto možné zajistit bezpečný nástup a výstup cestujících," vysvětli mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Změny se samozřejmě dotknou i autobusů, zejména linky Úvaly – Doubravčice jedoucí přes Škvorec, Třebohostice, Přišimasy, Hradešín a Masojedy.