Důvod? Evropská komise totiž napadla směrnici ministerstva životního prostředí, která umožňovala vynětí čistírny odpadních vod z ostatní vodohospodářské infrastruktury. Pro rekonstrukci kolínské čističky to znamená velice nejistou budoucnost.

Přitom celý proces žádání měl být definitivně uzavřen 30. června. Ovšem Evropská komise rozhodla jinak. „Vše jsme splnili, žádost byla podaná v termínech bez jediného pochybení a zcela v souladu s platnou směrnicí ministerstva,“ vysvětlil starosta Kolína Vít Rakušan. Kolínu byl také vydán registrační list, který znamená příslib dotace, vedení města muselo předložit na ministerstvo i smlouvu o dílo. „Jelikož se jedná skutečně o problém 40 měst v republice včetně Prahy, která vše splnila dle platných norem, nevylučují dotčené obce společný postup, krajní variantou je i žaloba na stát,“ podotkl Vít Rakušan. V současné době se vyčkává, jak celá záležitost dopadne. „Stavební firma staveniště převzala, ale s pracemi se musí počkat,“ vysvětlil Vít Rakušan.

Celá situace znamená riziko pro vyplacení dotace. „V současné době jedná ministr životního prostředí s Evropskou komisí. Města do vyjednávání nemohou zasahovat, snad jen společným tlakem, o který se pokoušíme,“ řekl starosta.

Časové odhady v současné době nikdo není ochoten učinit, čeká se na rozhodnutí Bruselu. „Pak se uvidí, co dál. Záložní varianty samozřejmě připravujeme,“ uzavřel náš rozhovor Vít Rakušan.