„Počty nakažených v celé zemi klesají, v každé nemocnici je ale situace jiná a navíc stav v zemi reflektuje zhruba se čtrnáctidenním zpožděním,“ uvedl ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel.

V současné době je zde hospitalizovaných 80 pacientů s covidem, z toho 9 ventilovaných. „To je pořád relativně vysoké číslo. Přesto jsme již mohli uzavřít dvě covidová oddělení a připravit je znovu pro běžné pacienty,“ doplnil Chudomel.

V minulém týdnu nemocnice uzavřela covidové oddělení na ortopedii, tento týden pak na covid oddělení na chirurgii. Z původně vyčleněných 200 lůžek pro covidové pacienty jich má nyní i s kutnohorskou nemocnicí vyčleněnou zhruba stovku.

Co se týče operací, je nemocnice zhruba na 50 až 60 procentech oproti běžnému stavu. V Kutné Hoře se v tuto chvíli neoperuje vůbec. „Postupně bychom se chtěli začít vracet k zákrokům, které při normálním průběhu bez komplikací nevyžadují hospitalizaci pacienta na odděleních JIP a ARO. Jde o zákroky, kdy si pacient dva, tři dny poleží na standardním pokoji a odchází domů,“ vysvětlil Chudomel. Mezi takové zákroky podle něj patří artroskopie, operace kýly, žlučníku či operace prsou.

Také v Městské nemocnici Čáslav plánují návrat k běžné operativě. „Ano, reagujeme na nový pokyn ministerstva zdravotnictví, podle kterého se nemocnice mohou vrátit k plánované péči, ale zároveň musí být schopné zajistit péči o covid nemocné pacienty,“ uvedl ředitel Rudolf Bubla. Podle něj nyní bude personál pacienty postupně obvolávat a zvát.

Nepůjde prý jen o chirurgické zákroky, ale také zákroky plastické chirurgie a vyšetření, která se kvůli omezením nemohla uskutečnit. Jde třeba o CT či RTG vyšetření. „Při stanovování pořadí pacientů bude muset nemocnice zohlednit vícero parametrů. Je řada případů, které byly předtím neakutní, nyní už ale akutní jsou,“ poznamenal Bubla.

Právě provoz radiologického oddělení se dostal kvůli covidu do potíží. Oddělení zůstalo doslova paralyzované, protože z pěti laborantek čtyři onemocněly. Nemohly se tak konat ani operace, které vyžadují snímkování přímo na sále. „Od pondělí 30. listopadu už radiologické oddělení pojede na plný plyn,“ zdůraznil Bubla. Ze zdravotnického personálu stále 30 lidí zůstává doma ve stavu nemocných.