Na Kolínsku bylo v 25. týdnu zaznamenáno 25 případů covidu, ve 26. týdnu 73 případů, v 27. týdnu 58 případů a tento týden ke čtvrtku 109 covid pozitivních osob. Na Kutnohorsku to bylo v 25. týdnu 21 případů, v týdnu na přelomu června a července 61 případů, minulý týden 52 případů a tento týden do čtvrtka 67 případů výskytu onemocnění.

„V posledních 14 dnech jsme zaznamenali mírný nárůst počtu pozitivních případů, jedná se převážně o ojedinělé případy onemocnění, zaznamenán byl také výskyt v rodinách,“ předeslala mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

V zařízeních sociálních služeb byly podle jejích slov na Kolínsku zaznamenány jednotky případů, a to spíše u zaměstnanců. Na Kutnohorsku není žádný případ.

Průběhy onemocnění jsou většinou mírné s převahou teplot, kašle, únavy, rýmy, a to ve všech věkových skupinách. Hospitalizace pacientů jsou v jednotkách případů, konkrétně v Kolíně dva až tři týdně. V Kutné Hoře jeden až dva týdně se středně těžkým průběhem nemoci.

Při návštěvách u pacientů na lůžkových odděleních v kolínské nemocnici se doporučuje nosit respirátor či nanoroušku a dodržovat i další hygienická opatření, jako je důkladné mytí či dezinfekce rukou. Platí to i pro nemocnici v Kutné Hoře, stejně tak k tomu nabádá nemocnice v Čáslavi.

Doba návštěv zůstává beze změn. Obdobně doporučuje při návštěvách u klientů nosit ochranu dýchacích cest také například domov pro seniory Anna v Českém Brodě nebo Domov Barbora Kutná Hora.

V lékárnách se zákazníci zase začínají ptát po antigenních testech. „Zase to trochu začalo,“ potvrzují například v Lékárně v Tyršově ulici.

Podobně jsou na tom v lékárně Helios na kolínské poliklinice. „Zájem se zvýšil. Každý den se několik testů prodá. Ale zatím určitě nedocházejí,“ řekla magistra. I v Zálabské lékárně zaznamenali zájem o testy. „Zákazníci přicházejí více pro antigenní testy a občas i pro respirátory,“ zaznamenali v kutnohorské lékárně U Jednorožce.

Na odběrových místech nával rozhodně není. V areálu kolínské nemocnice, kde se testuje od úterý do čtvrtka, se ve čtvrtek v poledne na tentýž den objednat nešlo. Na úterý byly ale volné termíny prakticky všechny. Odběrové místo v kutnohorské nemocnici, kde se odběry provádí v pondělí, středu a pátek, mělo na pátek ještě 11 volných termínů, na další týden bylo prakticky všude volno.

  Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.