„Když architekt soutěž připravoval, říkali jsme si, že budeme rádi za pět až deset návrhů, jako tomu bylo třeba v případě proluky u chrámu sv. Bartoloměje. Nakonec jich přišlo 37. Odborná porota nad nimi seděla celý den,“ usmíval se starosta. Podle jeho slov se mezi návrhy našly některé opravdu velmi extravagantní.

„Z velké části se autoři návrhů zaměřili přímo na vršek kopce, některé návrhy byly solitérní, někdo navrhl, jak se dalo očekávat, křížovou cestu, někde bylo v návrhu několik děl kolem kopce,“ naznačil starosta.

Další autoři návrhů se soustředili na úpravu zeleně, většina ale pracuje s využitím kopce jako vyhlídky, do velké části návrhů se promítá připomenutí spirituality celého místa. Město chce obyvatele se všemi návrhy seznámit prostřednictvím výstavy, která bude v Ceropu.

Aby mohlo vítězné dílo nakonec vzniknout, bude potřeba, aby na něj město sehnalo peníze. V zadání soutěže bylo, že se realizace musí vejít do 1,5 milionu korun. Se státní dotací radnice příliš nepočítá, ale město podle slov starosty zkusí oslovit sponzory, grantový program TPCA a podobně. „Zkrátka z jiných zdrojů než z městských tak, jak se to povedlo třeba u modernizace naučné stezky v Borkách, která stála 1,6 milionu,“ dodal.