Významnou investiční akcí Českého Brodu letos bude stavba odlehčovací komory a přečerpávací stanice ve Sportovní ulici. Jedná se o první krok v přípravách na oddělení splaškové a dešťové kanalizace, které se v současné době spojují v jednu.

Zařízení, které by mělo vzniknout přibližně pod křižovatkou ulice Sportovní a Císaře Zikmunda a mělo by zasahovat na nově získaný pozemek u bývalých Stavokontrukcí, by mělo zlepšit funkčnost kanalizace v severozápadní části města. „Není to ani tak vidět, ale jde o hodně velkou investici,“ vysvětluje starosta Českého Brodu Tomáš Klinecký a dodává: "Momentálně máme na většině území města jednotnou kanalizaci na splaškovou i dešťovou vodu. Vše teče do liblické čističky a následně do řeky Šembery“.

Více vody do Kounického potoka

Oddělení dešťových vod od ostatní odpadní vody by mělo pomoci zavodnění Kounického potoka. „Stává se, že v něm stojí voda, je špinavá. Dešťová voda místo toho zbytečně zatěžuje čističku, při tom by mohla téci rovnou do potoka. Ten na Českobrodsku pramení a poté teče směrem na Kounice,“ upřesnil Tomáš Klinecký. Nové zařízení by také mělo zlepšit zatížení kanalizace při přívalových deštích.

Odlehčovací komora s přečerpávací stanicí budou mít za úkol správně ředit splaškovou vodu tou dešťovou v momentech, kdy je nebude kanalizace schopna pojmout. „Jde o to, aby to přírody odtekla dostatečně naředěná voda, aby to bylo ekologicky vyhovující. Byl by to obrovský problém, pokud by toto nefungovalo správně. Souviset s tím bude i rekonstrukce Žižkovy ulice,“ uvedl Tomáš Klinecký.

Chystá se i další intentizifikace čističky

Zařízení by také mělo navýšit kapacitu stávající kanalizace, aby nedocházelo k jejímu přetížení. V případě Žižkovy ulice chce město akci zlevnit, a to zejména o napojení dešťových vod do Šembery v jiném místě, jinou podobu retenčních prostor a o aktualizaci rozložení jednotlivých stavebních objektů a rozpočtů.

„V první fázi bychom chtěli realizovat nejméně úsek od zrcadla po budovu G. Kdy nicméně dojde k realizaci rekonstrukce, jež bude ve spolupráci se Středočeským krajem, závisí na celkových nákladech a rozpočtových možnostech města i na rozhodnutí kraje,“ míní starosta. Český Brod chystá také další intenzifikaci čističky odpadních vod, která bude navazovat na předcházející projekt stejného zaměření. Využitelnost čističky by tak měla opět stoupnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na parketu tančili i Římani a Kelti. Kolínští gymnazisté šli na plese zpět v čase

Slavnostní přípitek maturantů 4.A Gymnázia Kolín. | Video: Zdeněk Hejduk