Po tématech z dob napoleonských válek a první světové války zvou pořadatelé návštěvníky do období středověku. Tématem letošního ročníku je totiž doba husitská. Tomu odpovídá program, který připravila skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína.

Čekají na vás historické dvorské, ale i vesnické tance z přelomu 14. a 15. stol, stylová katovna spojená s se zábavným, ale i poučným vyprávěním mistra popravčího, hudba, která zněla na dvorech Karla IV. i jeho syna Václava, kejklíři, rytířské turnaje a mnoho dalších zajímavostí.

„Novinkou bude středověká lazebna připravená pro odvážnější návštěvníky, ukázka výroby kroužkových zbrojí a nebudou chybět ani naučně zábavná tabla na téma Mistra Jana Husa a husitských válek," říká vedoucí skupiny Miroslav Horáček.

Mimo to se diváci dozví mnoho zajímavého o životě ve středověkých městech, o kolínských katech, nahlédnou do kuchyně 15. století nebo pod šikovné ruce razící kutnohorské groše. K vidění bude historické vojenské ležení křižáků i husitské ležení s pavézami a vozovou hradbou. Bude možné se dozvědět něco o historii písemnictví a další zajímavosti. Program navštíví i král Václav IV.

Celá akce začne v 10 hodin a program potrvá až do podvečerní 18. hodiny.

Pořadatelé tím ale s podobnými projekty nekončí. Již se připravuje projekt na rok 2016, kdy do Kolína zavítá další velká osobnost českých dějin s bohatým programem a novými umělci.