Šapitó se teprve stavělo, ale to neznamená, že by nebylo na co koukat. Medvědi, lvi, lachtani, velbloudi, zebry… Takovou zvířenou disponuje cirkus Humberto. Popovídali jsme si s jeho šéfem Hynkem Navrátilem o tom, jak se žije lidem od cirkusu.

Jaký je kočovný život?

Nám to už ani nepřijde. Jsme čtvrtá generace, moji kluci pátá. Je to rodinné řemeslo. Ne, že bychom nemohli dělat něco jiného, ale pro nás to je taková tradice, že prostě pokračujeme dál.

Mají lidé pořád zájem o cirkus?

Každý rok se snažíme divákům nabídnout něco nového, pestrého. Chceme, aby se lidi bavili. Proto tu máme tolik žánrů: vzdušná čísla, zvířata šelmy, medvědy, lachtany…

Někam přijedete, odehrajete, zabalíte a jedete dál… Není to už trochu rutina?

To ne. Každé město je absolutně jiné. Do toho nám motá hlavu počasí. Takže ve výsledku není ani čas o tom přemýšlet. Dřív jsme navíc jezdili dvě města týdně, dnes už po týdnu. Stereotyp to rozhodně není.

Jak to je v zahraničí?

Tam se třeba přemisťují cirkusy každý den. To je docela unavující, sám jsem to zažil, když jsem měl angažmá ve Francii.

Popište, jaké to tam je.

Vše musí klapat, nesmí se vám přihodit žádná technická závada, jak je to načasované. Stačí píchnout kolo a je problém. A teď si představte, že představení začíná v devět večer, končí o půlnoci a ráno v pět se máte někam přesunout. Člověk není stroj, že hned v půlnoci usne a v pět se probudí a jede dál.

Jak dlouho vám trvá, než cirkus postavíte na novém místě?

Tady v Kolíně, kde jsme u Starých lázní, to bude trvat o něco déle, protože zem je tvrdá. Většinou to je ale tak deset hodin.

To není tolik, čekal jsem více.

Hlavně po zimě jsou věci různě rozházené, jak jsme je porůznu opravovali. Jak jedeme, tak se dostávají na svá místa a urychluje se to.

Jak zimujete?

Končíme v listopadu, angažovaní jedou dál na svá angažmá, do února si trochu odpočineme. Zůstane tu pár zvířat, ta mají dovolenou, tak také relaxují. Trénujeme je jen kondičně, sem tam je něco učíme. Pochopitelně opravíme, co máme poškozené. Ale nemyslete si, ono to uteče jako voda.