Kolínská chytrá klíčenka je mezi kolínskými smart projekty tím, který se podle dosavadních zkušeností osvědčil nejvíc. Jedná se o obdobu běžné platební karty, kterou žák může použít ve školní jídelně, na otevření dveří od školy, ale i v knihovně nebo v městské autobusové dopravě. Jako první chytrou klíčenku dostali žáci 6. základní školy Kolín na začátku tohoto školního roku. 

V současné době se modernizují systémy ve všech zbývajících šesti kolínských základních školách, aby chytrou klíčenku dokázaly číst, největší část práce se plánuje samozřejmě přes letní prázdniny.

„Od září tedy budou moci žáci všech kolínských škol chytrou klíčenku použít v autobuse, v jídelně, pro vstup do školy, klíčenku mají místo průkazu ve školní knihovně, dostávají na ni slevu ve Vodním světě i v různých knihkupectvích. Jednáme o zapojení dalších obchodů,“ popsal místostarosta Michael Kašpar.

V nejbližší době by kromě sms zpráv měla začít fungovat i mobilní aplikace, která poslouží na kontrolu rodičů, kolik kde dítě utratilo. „Jednáme o dalších slevových programech, například v kině,“ dodal místostarosta. 

Pokud vše dobře půjde, mělo by jít ještě letos chytrou klíčenou platit i v dopravě v Praze, následně v dalších městech.

Všichni rodiče kolínských školáků by měli být s informacemi o chytré klíčence seznámeni již na dubnových třídních schůzkách. 

Jak místostarosta Kašpar připomněl, město muselo řešit také normy GDPR, které nastupují na konci května. „Směrnice o ochraně osobních údajů do projektu chytré klíčenky nezasáhne, máme to vyřešené,“ podotkl.

Pro školní pomůcky do automatu

Co nevidět by měl na chytrou klíčenku začít fungovat i tzv. papíromat, tedy automat, který vydává školní pomůcky, když si je dítě zapomene. Umístěný bude v 6. ZŠ. Šestka tedy získá další republikové prvenství, papíromat na kartu ještě nikde nemají. 

Jak Michael Kašpar shrnul, projekt chytré klíčenky se dobře rozjíždí, je o ni zájem i v dalších školách, v dalších městech i v zahraničí. „V Kolíně jsme začali jednat také se středními školami, nicméně to nejsou městské školy,“ dodal místostarosta.

Také kolínští rodiče projevují o chytrou klíčenku zájem. „Hned jak se to rozjelo na šestce, ptala jsem se, kdy bude klíčenka i na dalších školách,“ řekla Kateřina Šimková. „Líbí se mi, že klíčenka nahradí dítěti několik průkazek, z nichž některou máme neustále tendence ztrácet nebo zapomínat doma,“ popsala Jitka Šafránková. Klíčenku dostávají děti zdarma.