Součástí oslav bude i představení zbrusu nové publikace o Břežanech II z pera známého historika Jana Psoty, s nímž jsme nedávno přinesli online rozhovor, ve kterém jste se vy, naši čtenáři, právě i na tuto chystanou knížku ptali. Co přinese? „Nic, protože nemá ruce. Ale odnese spoustu polopravd a mýtů do prevétu dějin," říká její autor.

„Právě na této slavnosti představíme novou knihu o historii obce, která zcela přepíše dějiny a posune první písemnou zmínku o obci hlouběji do minulosti. Komparace nejstarší zmínky naruší historii dvou dalších obcí, a sice Břežany I u Plaňan a Břežany nad Ohří v severních Čechách," prozradil pro Kolínský deník Jan Psota.
Zároveň však podle jeho slov knížka na Českobrodsko přinese neznámou listinu o nejstarším mlýnu na Kolínsku. Schválně, zda si tipnete, kde stával?

Nová publikace bude podle Jana Psoty obohacena řadou erbů jednotlivých šlechtických rodin, které vesnici vlastnily nebo v ní skutečně žily. Doprovázet ji budou také mapy nebo nejstarší fotografie z roku 1891. Poprvé kniha spatří světlo světa na břežanských oslavách, poté bude dostupná například v městské knihovně v Českém Brodě.

Součástí programu oslav bude odhalení pamětní desky čtyřem významným osobnostem, nesmazatelně spojeným s životem obce. Jsou to americký novinář Jan Borecky, historik Bedřich Mendl, botanik Jaroslav Boháč a řadit k těmto osobnostem jistě lze i vynálezce žesťových nástrojů Václava Červeného, který jako žák školy v Břežanech ohýbal první trumpetky.

Na břežanský pomník obětem 1. světové války se vrátí legie vysekané na popud nacistů, kteří se snažili občanům zpřetrhat vazby vlastenectví a národní sounáležitosti.