„Ve zdravotnictví jsou důležití především pacienti, ovšem zdravotnický personál je nezbytností a je nutné se starat i o něj. Důkazem je například chystaná rekonstrukce bývalé svobodárny na Centrum pro vzdělávání a péči o zaměstnance kolínské nemocnice v hodnotě cca 45 milionů korun," uvedl Miloš Petera, hejtman Středočeského kraje, který je zřizovatelem kolínské nemocnice.

Součástí projektu jsou nejen nové prostory pro vzdělávání, ale především nová mateřská školka a ubytovací kapacity pro nedostatkové zdravotnické profese.

Fakt, že po řadě let je rekonstrukce zchátralé bývalé svobodárny již opravdu přede dveřmi, je výsledkem společného úsilí kraje a nemocnice. „Vítám, že se na tyto účely nacházejí prostředky. Nové centrum přispěje, věřím, ke stabilizaci tolik nedostatkového personálu," říká ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel.

„Bývalá svobodárna má optimální lokaci, je to velmi blízko, ale zároveň mimo areál nemocnice, je tam bazén, vedle dětské hřiště," dodal ředitel.

Toho času jsou prostory bývalé svobodárny prázdné, zakonzervované, čekají jen na zahájení prací.

Vedení nemocnice má připravený zaktualizovaný projekt na rekonstrukci, zároveň si mezi zaměstnanci ověřilo, že záměr je aktuální a je o něj zájem. Takže co nejdříve se může vyhlásit veřejná soutěž na dodavatele prací a pokud vše dobře půjde, na konci léta nebo na podzim by se mohlo začít stavět.

Mateřská školka, ideálně umístěná těsně vedle pracoviště zaměstnaných maminek, bude prioritně určená samozřejmě pro děti zaměstnanců. Nemocnice tuší, že naplnit kapacitu školky nebude vůbec problém. Zároveň ale nechce nenabídnout případná volná místa i rodičům, kteří v nemocnici nepracují.

Školicí prostory využije nemocnice opravdu v hojné míře, v oblasti vzdělávání má mnoho aktivit. „Případně bude možné prostory nabídnout Purkyňově společnosti, České lékařské komoře apod," doplnil ředitel Petr Chudomel.

Dalším významným krokem bude letos v kolínské nemocnici také obměna počítačového tomografu přibližně za 25 milionů korun s přispěním ministerstva zdravotnictví.

Dojde tak k celkovému zkvalitnění vyšetřovacích metod a také k zavedení nové diagnostiky koronárních tepen a prokrvení srdečního svalu s cílem předcházet dokonaným infarktům srdce. Nový tomograf by měl být v nemocnici do poloviny roku.

V nemocnici v Kutné Hoře, jež spadá pod křídla kolínské nemocnice, se letos chystá výměna oken a zateplení obvodového pláště a střechy stávající polikliniky v hodnotě přes 25 milionů. Vyřeší se tím letitý problém téměř havarijního stavu budovy.