"Pokusili jsme se ve skupině sdílet více roztříštěných aktivit, které jsme zaznamenali. Chtěli jsme, aby všichni měli stejné informace," řekl Tomáš Tesař.

Událost začíná v sobotu v devět hodin v celé České republice. V našem regionu uklidí dobrovolníci nejen různá místa v Kolíně, ale také v dalších obcích. Například v Polepech, na Pašince, v Lošanech, Třech Dvorech, Nové Vsi I, Konárovicích, Býchorech, ale i jinde.

Lidé se tak na Facebooku mohli dozvědět, kde se chystá jaká úklidová akce, případně přidat nějaké další. Tou byla třeba informace o chystaném tzv. ploggingu okolo rybníka Peklo. Jedná se o běh – jogging – spojený se sbíráním odpadků. Ploggeři se sejdou v 10.30 hodin u obchodu Na Schůdkách v Kolíně.

Kdo bude mít zájem, může se stát součástí pravidelných úklidových událostí, které ekologicky smýšlející lidé mohou společně chystat. "Chtěli jsme sdružit lidi, kterým nepořádek vadí, ale jsou na to sami. Facebook je na to dobrá platforma a můžeme vytvořit akční tým, který bude schopen téma řešit," řekla Eliška Tesařová.

Časem by se podle nich mohlo vytvořit užší akční jádro, které si bude vzájemně pomáhat, případně organizovat pravidelné úklidové akce. „To je hlavní myšlenka, ale nechceme zůstat jen u toho,“ řekla.

Změní tato iniciativa pohled na lokální ekologii? To se teprve ukáže. Hlavní ale bylo podle slov manželů Tesařových sdružit lidi, kteří budou chtít podnikat úklidové akce. "Takto mají možnost o sobě vědět," pochvalují.

Přijetí bylo ze začátku spíše vlažnější, říkají Tesařovi. Postupně se však lidé do diskuze začali přidávat a nyní sdílejí i odkazy na osvětové články a videa, co se týká ekologického způsobu žití, například jak zbytečně nevytvářet odpad.

S akcí Ukliďme Česko dobrovolníkům pomůže v případě Kolína i město. V sobotu dopoledne totiž občané získají na předem daných stanovištích pytle a rukavice. Pomoc přijde i co se týká svozu odpadu, které odvezou z míst, kde mohli lidé pytle získat. Navíc budou pro občany otevřena i sběrná místa. Tato stanoviště budou otevřena do sobotní 16. hodiny.

Podobnou pomoc dobrovolníkům v podobě zajištění úklidových pomůcek jako pytlů a rukavic zajišťují ale i některé další obce, kde se událost Ukliďme Česko koná.