Řekla to Lilian Rumlová, vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. „Na konci roku 2014 a začátku roku 2015 došlo k nárůstu v počtu respiračních nákaz, avšak stále se nemocnost těmito onemocněními pohybuje na neepidemické úrovni," řekla.

Právě chřipky, nastydnutí 
a podobná onemocnění se často spojují s chladným počasím, které letos tolik nebylo.

„Teplotně nadprůměrné počasí v měsíci prosinci ani lednu se zatím na zvýšeném počtu respiračních onemocnění neprojevilo. Počty těchto onemocnění kopírují čísla 
z uplynulých let," řekla Lilian Rumlová.

Podle jejích slov také vloni byla zima nadprůměrně teplá a chřipková epidemie se Středočeskému kraji vyhnula. 
A s jakými nemocemi se mohou lidé v tomto období setkat? „Do těchto onemocnění lze zařadit akutní virové 
nákazy s postižením dýchacího systému, chřipku, a další virové nákazy, které mohou svými příznaky chřipku 
napodobovat," upřesnila 
Lilian Rumlová.

Jak řekla Lilian Rumlová, bránit se sezónním onemocněním lze zejména péčí o imunitní systém každého člověka.

„Jedná se jednak o nespecifická opatření spočívající v dodržování zásad zdravého způsobu života, obsahujících způsob stravování – tedy konzumace čerstvé stravy vyvážené z hlediska základních živin: cukrů, tuků, bílkovin, bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu," řekla.

Mezi péči o imunitní systém podle jejích slov patří také pohyb na zdravém vzduchu, přiměřený způsob oblékání, důsledné dodržování zásad osobní hygieny, používání jednorázových papírových kapesníků, pravidelné mytí rukou mýdlem a teplou vodou vždy po použití kapesníku, po příchodu z venkovního prostoru.

To však ale není všechno. „Je vhodné vyhýbat se uzavřeným prostorům, kde se shromažďuje velké množství lidí, a prostorům zakouřeným. Velmi účinným specifickým opatřením proti chřipce je očkování," řekla.

S teplou zimou se také pojí pověra, že bude více klíšťat. Má to vliv na vyšší výskyt klíšťové encefalitidy?

„Hygienická služba shromažďuje údaje o počtech onemocnění. Porovnáním počtu onemocnění v loňském roce, kdy byla rovněž teplotně nadprůměrná zima, s rokem 2013 jsme zjistili, že počty hlášených onemocnění přenášených klíšťaty, jimiž jsou zejména klíšťová encefalitida a lymská borelióza, v roce 2014 byly do června přibližně stejné, od července do září byly počty zjištěných onemocnění cca o 50 procent nižší. Toto zjištění nepodporuje teorii o teplé zimě a v jejím důsledku o zvýšeném výskytu klíšťové encefalitidy," dodala Lilian Rumlová.

Nepodceňujte prevenci, chraňte sebe i okolí

Chřipka je jedno z nejčastějších lidských infekčních onemocnění postihující všechny věkové skupiny. Lidské onemocnění chřipkou je způsobeno viry chřipky, a to nejčastěji virem typu A a B, výjimečně typem C.

„Každoročně u virů chřipky dochází k mírným genetickým mutacím a v případě, že dojde k výrazné změně, vzniká riziko epidemií až pandemií," vysvětluje hygienička Oblastní nemocnice Kolín Jaroslava Jirků. Onemocnění chřipkou má typickou sezónnost, vyskytuje se nejčastěji v zimních a časně jarních měsících. K přenosu dochází kapénkovou cestou, nejčastěji kýcháním, kašláním, smrkáním a podobně.

Chřipka je akutní infekční onemocnění horních cest dýchacích, převažují celkové příznaky, jako je teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva, kloubů, schvácenost, suchý dráždivý kašel, v některých případech i nutkání až zvracení. Inkubační doba je 24 – 72 hodin. V optimálním případě onemocnění probíhá bez komplikací. K nejčastějším komplikacím patří zánět plic, zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha, zhoršení – exacerbace chronických onemocnění zpravidla dýchacího ústrojí.

Z těchto důvodů mezi nejohroženější skupiny patří malé děti, senioři a osoby jakéhokoliv věku s vážným chronickým onemocněním.

V ČR každoročně dochází v průměru ke dvěma tisícům úmrtí v souvislosti s onemocněním chřipkou, což představuje zhruba dvě procenta všech úmrtí.

Základní zásady

- Při smrkání, ale i kýchání a kašlání používejte kapesníky na jedno použití
- Použité kapesníky hned vyhoďte do odpadkového koše
- Pravidelně si myjte ruce teplou vodou a mýdlem
– Nedotýkejte se očí, nosu, úst a uší neumytýma rukama
- Projeví-li se u vás příznaky chřipky, udržujte od ostatních lidí odstup alespoň jeden metr
- zajděte k lékaři
- nechoďte naopak do práce, do školy nebo na místa s větší koncentrací lidí (divadlo, přecpaný supermarket apod)
- neobjímejte se, nelíbejte a nepodávejte si ruce na pozdrav.

Jak se léčit

- na virové onemocnění bez komplikací nemají antibiotika žádný účinek
- základ léčby tvoří klid na lůžku, dostatek tekutin a přísun vitamínů
- jednotlivé příznaky lze léčit volně prodejnými léky
- při zhoršení kašle, dušnosti nebo vysoké teplotě je třeba vyhledat lékaře
Teplota a bolesti  – analgetika a antipyretika (paracetamol, ibuprofen) jsou vhodné ve chvíli, kdy teplota přesáhne 38 stupňů, při bolestech hlavy, kloubů a svalů
Ucpaný nos – kapky nebo sprej do nos
Kašel – léky je nutné volit podle fáze. Při suchém kašli jsou vhodné léky na potlačení kašle, ve vlhké fázi pak přípravky podporující odkašlávání.

Obecné indikace očkování

Očkování je určeno pro osoby, u kterých je třeba snížit pravděpodobnost chřipkové infekce kvůli riziku komplikací po onemocnění chřipkou, vakcinace se zvláště doporučuje osobám s chronickým onemocněním, u nichž by chřipka znamenala zhoršení jejich základního onemocnění. Jedná se o tyto skupiny populace:
- starší osoby – obvykle osoby nad 65 let věku
- osoby po splenektomii (chirurgické odnětí sleziny)
- osoby po transplantaci krvetvorných buněk
- lidé v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením apod.
- osoby s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin,
diabetem
V těchto případech zdravotní pojišťovny hradí očkování a očkovací látku.

Vakcinace proti chřipce je dále doporučována:
- těhotným ženám od druhého trimestru těhotenství a ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny
– dětem
– osobám, které zvyšují možnost nákazy rizikových skupin, zejména
osoby, které o rizikové osoby pečují (zdravotníci a sociální pracovníci),
osoby, žijí s nimi v domácnosti nebo jsou s rizikovými osobami v kontaktu (zaměstnanci pošt, obchodů, služeb, pracovníci ve školství, dopravě…),

Ochranné protilátky se v těle vytvářejí za 2 až 3 týdny po očkování. Každoroční je třeba přeočkování proti chřipce jednou dávkou vakcíny.

Světová zdravotnická organizace vydává každoročně doporučení (pro severní polokouli) k použití výrobních vakcinačních chřipkových kmenů pro následující chřipkovou sezónu. Pro období 2014/2015 obsahuje vakcína následující typy a subtypy kmenů:
A/Kalifornia/7/2009 (H1N1)
A/Texas/50/2012 (H3N2)
B/Massachusetts/2/2012