„Chemičku za humny nechceme," volala zhruba před třemi lety petice ze dvou obcí. Na veřejném projednávání záměru výstavby nového závodu (listopad 2011) lidé zlostně gestikulovali, proti se stavěli i představitelé obcí. Nikoli Červených Peček, na jejichž katastru se výrobna v té době plánovala, ale lidé z Nebovid, Hlubokého Dolu a Polep. Nevěřili předkládaným číslům, studiím, odborným odhadům. Co v těchto obcích říkají dnes?
Podle starosty Polep Rostislava Vodičky v této obci není už proti novému závodu zásadní odpor. „Lidé si postěžují, kolik přes nás jezdí aut. Máme průjezd pět tisíc aut denně. Ale stížnosti, že by nás obtěžovala konkrétně doprava ze Stachemy, ty nezaznívají," dodal starosta.
„O problematiku výstavby nového závodu jsem se zajímala již v minulosti, průmyslové stavby naši venkovskou krajinu hyzdí, jako místostarostka sousední obce jsem se účastnila veřejného projednání záměru Stachemy, kde zaznělo mnoho negativ a emocí proti plánovanému záměru," předeslala Lucie Doušová, místostarostka Nebovid.
„Po prohlídce dokončeného areálu musím říci, že Stachema se chová ohleduplně a snažila se minimalizovat rizika nejen na obyvatele a okolní obce, ale chová se i ekologicky a lidsky k životnímu prostředí a okolní krajině – výrobna byla osázena novou výsadbou, je zajištěna proti úniku směsí, se kterými se v ní manipuluje – pokud by se takto chovali všichni výrobci, myslím, že by se nám žilo veseleji a lépe," dodala místostarostka.
Podle Lucie Doušové je podnik i dobrým partnerem pro rozvoj regionu, opakovaně podpořil činnost občanské sdružení Nebovidská tvrz a nyní je partnerem v projektu Vraťme náves Nebovidům. „Gratuluji k zaslouženému ocenění Stavby roku," dodala.
Jednatel společnosti Radim Novák při slavnostním přebírání certifikátu Stavby roku na dotaz, zda byla stavba vyčerpávající, odpověděl, že je jako společnost někdy vyčerpává spíše odpor okolí. „Ale i to nakonec pochopilo, že je to obecně prospěšné. Vy, kteří jste stavbu viděli, musíte uznat, že to není nejkrásnější stavba na Kolínsku," poznamenal jednatel firmy, ale vzpomněl zejména společenský přínos aktivity a rekultivaci původně velmi zchátralého areálu.
„Průmysl a rozvoj zaměstnanosti jsou pro nás velmi důležité, není doba, abychom budovali méně účelové stavby," zmínil Pavel Kolář, jeden z členů triumvirátu, který klání Stavba roku řídí.
„S průmyslovými stavbami musíme počítat a zvykat si, nesmíme proti nim bojovat ani ze strany úřadů. Takovéto věci se musí, pokud to jde, maximálně povolovat. Protože ony nám tvoří hospodářství a něčemu pomáhají. Nebudeme-li mít takovéto průmyslové objekty, nebudeme mít ani ty ostatní," vysvětlil.
„Jsem rád, že tu vidím zástupce místních firem, že se právě s nimi staví. Myslím, že je to dobrý trend," dodal Pavel Kolář během slavnostního předávání certifikátu.
Jak šel čas:
Píše se listopad 2011 a na veřejném projednávání záměru výstavby nového závodu vládnou emoce.
„Takovýhle řeči si nechte od cesty, všechno to budeme mít v zahradách, furt fouká západní vítr, proč jste si to neudělali v Zibohlavech?" ozývá se z řad přítomných občanů směrem k zástupcům společnosti. Lidé se bojí nárůstu těžké nákladní dopravy, hluku, vibrací, prašnosti, narušení krajinného rázu, ohrožení vod i rizik ze samotné výroby.
„Která z mladých rodin přijde bydlet do obce, za níž je chemická výroba? Znamená to zabrzdění rozvoje obce," řekl na veřejném projednávání například obyvatel Jan Civín.
Přehoupl se nový rok, píše se leden 2012 a krajský úřad vydává souhlasné stanovisko k záměru společnosti Stachema Kolín vybudovat na okraji Červených Peček svůj další závod. Odpor obcí v okolí slábne.
Ubíhají další měsíce a v bývalé cihelně se buduje. Na podzim 2012 se koná slavnostní otevření výroby.
Je červen 2014 a jednatel společnosti Radim Novák přebírá certifikát Stavby roku 2013.