To se tak ve výsledku podepisuje na ceně bytu – není to nijak levná záležitost. Realitní makléři se shodují, že není ničím neobvyklým, že byt 3+1 v Kolíně koupíte za dva miliony korun. Ceny navíc meziročně vzrostly, byty podražily.

Pokud se však chystáte nějaký byt kupovat, neměli byste zapomínat, že jeho cenu určuje mnoho okolností: zda je po rekonstrukci, v kolikátém je patře, jestli má dům výtah, případně jestli prošel revitalizací. A také na momentální nabídce na realitním trhu.

Lukáš Rak působí jako manažer kolínské pobočky realitní kanceláře Home4People. Ten upozorňuje na fakt, že bytů se ve městě jednoduše nedostává. „Bytů je obecně v Kolíně málo. Kdyby se stavěly nové projekty, tak se hned prodají,“ nastínil. Hovořil také o ceně bytů v panelových domech. „Pod dva miliony cena už moc nejde,“ naznačil.

V konečné ceně se může odrážet i fakt, zda je byt po rekonstrukci. „V poslední době se prodávala většina bytů po rekonstrukci. O kolik se jejich cena navýší, to je individuální. Tím, že poptávka převyšuje nabídku, jsou ceny bytů vyšší. Kolín patří mezi dražší města,“ podotkl Lukáš Rak.

Že se bytů 3+1 v Kolíně nedostává, říká také Aleš Mojžíšek, který je realitním makléřem v kanceláři Evropa. „Těchto bytů se nedostává. Po rekonstrukci, v dobrém stavu, se prodávají velice dobře,“ zhodnotil svoji zkušenost.

Stanovit, za kolik se obvykle prodává, podle něj ale není tak jednoduché. „Záleží na momentální poptávce a nabídce. Když jsou byty ale revitalizované a upravené, tak se cena pohybuje zhruba od 1,8 milionu, až po 2,3 milionu. Záleží na lokalitě, výtahu, poschodí…“ uvedl.

Souhlasí s tím, že dobře udělaná rekonstrukce dokáže byt zhodnotit. „Záleží, jak je udělaná. Pokud je zdařilá, tak může být navýšení ceny o 400, klidně 500 tisíc,“ vysvětlil Aleš Mojžíšek.

Martina Škotová, která je realitní makléřkou ve společnosti Era Garancia, řekla, že v současné době je v nabídce na prodej nejvíce bytů právě o dispozici 3+1 nebo 3+kk. „Převažují byty v panelových domech, kde cena za m2 již přesahuje 30 tisíc korun. Průměrná cena těchto bytů se pohybuje okolo dvou milionů korun,“ uvedla.

Cenu ve finále ale určuje stav bytu, zda je ve stavu původním, nebo prošel rekonstrukcí, říká Martina Škotová. „Většina panelových domů v Kolíně prošla tzv. revitalizací, tedy zateplením, výměnou oken, mají nové výtahy a vnitřní prostory domu, což zvyšuje komfort bydlení v těchto domech a zájem o tyto byty,“ vysvětlila.

Zájem lidé mají jak o byty v panelovém domě, tak v cihlových. „Těch je ale v nabídce méně,“ dodala realitní makléřka Martina Škotová.