Rozpočet je schodkový. Jak ale informovala vedoucí finančního odboru Šárka Jedličková, neznamená to nic, co by mělo být pro město špatně. „Je schodkový naopak proto, že v minulých letech se naspořily prostředky na účtech města a jsou nyní zapojené do investic,“ vysvětlila s tím, že v oblasti příjmů - například u výběru daní - má město raději zdrženlivější pohled.

Milion půjde na úsekové měření

Na letošní rok má českobrodská radnice v plánu například rekonstrukci střechy a vzduchotechniky v penzionu pro seniory Anna za milion korun. Do rekonstrukcí a budování nového veřejného osvětlení hodlá investovat 2,1 milionu. Milion korun půjde na úsekové měření rychlosti na silnici I/12. Další 1,2 milionu se investuje do informačních technologií pro městskou policii spolu s pořízením skříně pro radar.

Počítá se také s prvními investicemi do revitalizace deponie za jatkami a Jiráskových sadů v hodnotě 1,5 milionu. Chystá se architektonická soutěž na rekonstrukci náměstí Arnošta z Pardubic (2 miliony korun).

Z kouřimského skanzenu.
Unikátní skanzen v Kouřimi se rozroste. Nabídne i kopii zaniklého kostela

Investovat se letos bude také do škol - například do odvlhčení a opravy fasády Základní školy Tyršova či do výměny oken v Mateřské škole Liblice.

Budova radnice na Husově náměstí se dočká opravy střechy a bezbariérového přístupu.

V rozpočtu musí město počítat i se splácením dluhů. Například na parkoviště v Klučovské ulici letos zaplatí 1,5 milionu. Tím bude mít úvěr splacený. Na přednádraží odejde z rozpočtu 3,6 milionu, přičemž splaceno bude příští rok.

Koupě školy pomůže k rozvoji lokality

Ke stávajícím splátkám od nynějška přibude ještě splátka Středočeskému kraji za koupi pozemků a budov střední školy v městské části Liblice. Město bude hradit bezúročně 8,4 milionu korun po dobu deseti let. „Nyní je v rozpočtu zahrnuta jedna desetina částky plus je tentokrát přičtena ještě cena znaleckého posudku,“ upřesnila vedoucí finančního odboru.

Starosta Tomáš Klinecký připomněl, že město jednalo se Středočeským krajem o možnosti bezúplatného nebo zvýhodněného převodu. „Jednání byla dlouhá, poměrně obtížná, nakonec došlo k dohodě, že k převodu dojde na základě ceny podle znaleckého posudku, to jest 84 milionů,“ dodal.

Investice se ale podle něj vyplatí. Areál do budoucna umožňuje rozvoj všech stupňů školství jak pro Liblice, tak pro budoucí bytovou výstavbu v Liblickém předměstí, ale také rozvoj sportovních a volnočasových aktivit. „Občas máme problém ve městě najít místo pro některé záležitosti, které bychom si přáli, aby tu fungovaly. A pozemek liblické školy je ohromný,“ řekl.

Prodej ještě schválí krajskézastupitelstvo

Kraj už záležitost prodeje liblické školy projednal v radě, schvalovat jej bude zastupitelstvo 27. února. Smlouva by tedy měla jít na katastr začátkem března.