„Naše město uspělo se žádostí o finanční podporu z operačního programu životního prostředí na výstavbu polozapuštěných kontejnerů. Ty by měly vzniknout v pěti lokalitách - tři místa na sídlišti a po jednom v Liblicích a ve Štolmíři,“ stojí na Facebooku.

Polopodzemní nádoby jsou ve městech vidět stále častěji. V blízkém regionu jimi disponují například v Poděbradech. Jejich pořízení nedávno začala řešit i Čáslav, která je chce v první řadě instalovat na městská sídliště. Důvodem je fakt, že tyto kontejnery mají výrazně větší kapacitu než ty klasické. Navíc zlepšují vzhled veřejného prostoru, neboť mnohdy nahrazují tradiční kontejnerová stání s několika nádobami, kolem kterých bývá nepořádek. Výrobci těchto nádob rovněž slibují, že tento typ kontejnerů nezapáchá.

V Čáslavi vzniknou polopodzemní kontejnery na odpad.
Čáslav pořídí polopodzemní kontejnery. Přednost dostanou sídliště

„Teplota pod zemí je velmi stabilní a ve většině států mnohem nižší než teplota nad zemí. To snižuje tvorbu procesů, díky nimž odpad začíná páchnout,“ píše se například na stránkách společnost Ktech, která se prodejem kontejnerů zabývá.

Českobrodská radnice již dříve informovala, že s pořízením nových nádob na odpad počítá v letošním roce.

Svozové auto za miliony

Kromě dotace na polopodzemní nádoby na odpad získalo město ještě jednu finanční podporu, která pomůže odpadovému hospodářství ve městě. Město s její pomocí koupí nové svozové vozidlo pro technické služby. „Měla by pokrýt 50 procent pořizovacích nákladů na nové auto určené pro svoz směsného i tříděného odpadu z celkových asi 9 milionů korun,“ napsali zástupci města na sociální síti