Hejtmanka Petra Pecková připomněla, že Českobrodsko se potýká s fatálním nedostatkem míst v základních školách. „Díky spolupráci kraje a města se z tohoto areálu stane vzdělávací kampus, kde kromě stávající střední školy vznikne také základní a mateřská škola. Pro občany města a přilehlých obcí je to neuvěřitelně potřebný projekt a dobrá zpráva pro všechny budoucí prvňáčky a jejich rodiče,“ zdůraznila.

Prodej rozsáhlého areálu bývalé krajské střední školy schválilo zastupitelstvo na svém lednovém zasedání. Celý areál bývalé zemědělské školy, včetně sportovišť a domova mládeže, kraj prodává za odhadní cenu 84 milionů korun.

Starosta Tomáš Klinecký již dříve uvedl, že jednání o areálu byla dlouhá, ale investice se jistě vyplatí. Areál totiž do budoucna umožní rozvoj všech stupňů školství jak pro Liblice, tak pro budoucí bytovou výstavbu v Liblickém předměstí, ale také pro rozvoj sportovních a volnočasových aktivit. „Občas máme problém ve městě najít místo pro některé záležitosti, které bychom si přáli, aby tu fungovaly. A pozemek liblické školy je ohromný,“ řekl.

Počítá se s odkupem pozemků

Středočeský radní Libor Lesák doplnil, že cena bude splácena po dobu deseti let – a to po 8,4 milionech korun ročně. S tímto výdajem již Českobrodští počítají v letošním rozpočtu. „Zároveň, pokud dojde během této doby k převodu nemovitého majetku města pro potřeby Středočeského kraje, předpokládáme provedení zápočtu vzájemných finančních nároků,“ uvedl středočeský radní.

Kraj totiž předběžně počítá s odkupem pozemku pro výstavbu výjezdové stanice zdravotnické záchranné služby, či s pozemkem pro depozitář Regionálního muzea v Kolíně.

„V případě převodu těchto pozemků, bude cena za tyto pozemky odečtena od celkové částky 84 milionů korun,“ dodal Lesák.