Hejtmanka Petra Pecková připomněla, že Českobrodsko se potýká s fatálním nedostatkem míst v základních školách. „Díky spolupráci kraje a města se z tohoto areálu stane vzdělávací kampus, kde kromě stávající střední školy vznikne také základní a mateřská škola. Pro občany města a přilehlých obcí je to neuvěřitelně potřebný projekt a dobrá zpráva pro všechny budoucí prvňáčky a jejich rodiče,“ zdůraznila.

Místo k pamětní desce na pražském Prašném mostě, kde Václav Morávek padl, putovala letos při příležitosti výročí jeho smrti kytice k jeho rodnému domu na kolínském Zálabí.
Václav Morávek zvaný Pobožný pistolník býval také nadšeným fotografem

Prodej rozsáhlého areálu bývalé krajské střední školy schválilo zastupitelstvo na svém lednovém zasedání. Celý areál bývalé zemědělské školy, včetně sportovišť a domova mládeže, kraj prodává za odhadní cenu 84 milionů korun.

Starosta Tomáš Klinecký již dříve uvedl, že jednání o areálu byla dlouhá, ale investice se jistě vyplatí. Areál totiž do budoucna umožní rozvoj všech stupňů školství jak pro Liblice, tak pro budoucí bytovou výstavbu v Liblickém předměstí, ale také pro rozvoj sportovních a volnočasových aktivit. „Občas máme problém ve městě najít místo pro některé záležitosti, které bychom si přáli, aby tu fungovaly. A pozemek liblické školy je ohromný,“ řekl.

Počítá se s odkupem pozemků

Středočeský radní Libor Lesák doplnil, že cena bude splácena po dobu deseti let – a to po 8,4 milionech korun ročně. S tímto výdajem již Českobrodští počítají v letošním rozpočtu. „Zároveň, pokud dojde během této doby k převodu nemovitého majetku města pro potřeby Středočeského kraje, předpokládáme provedení zápočtu vzájemných finančních nároků,“ uvedl středočeský radní.

Kraj totiž předběžně počítá s odkupem pozemku pro výstavbu výjezdové stanice zdravotnické záchranné služby, či s pozemkem pro depozitář Regionálního muzea v Kolíně.

„V případě převodu těchto pozemků, bude cena za tyto pozemky odečtena od celkové částky 84 milionů korun,“ dodal Lesák.