Škola, na které se podílí dobrovolný svazek (DSO) Český Brod a Doubravčice, se bude skládat ze dvou částí. Jedna vznikne přístavbou k základní škole Žitomířská v Českém Brodě, bude mít kapacitu 390 žáků a vyjde na zhruba 350 milionů korun, přičemž  85 procent by měla pokrýt dotace. Zbytek zaplatí Český Brod, Doubravčice a další obce z okolí, které se na projektu podílí, podepsaly s DSO rámcovou smlouvu o investičním příspěvku na stavbu budov a budou sem moci své děti zapisovat.

„Chtěli bychom předat staveniště co nejdříve, abychom dodrželi termín začátku výuky 1. září 2025,“ předeslal starosta Českého Brodu Tomáš Klinecký.

Jenže nastal zádrhel. Výběrové řízení na stavbu zvítězila společnost Syner, ale jiný z celkem šesti uchazečů výsledek napadl u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). To by mohlo podle starosty začátek prací oddálit.

„Věříme, že ÚOHS se s tím vypořádá co nejdříve, abychom mohli začít stavět, či abychom upravili harmonogram,“ doplnil českobrodský starosta.

Druhá část svazkové školy pak vznikne v Doubravčicích. Již dříve českobrodská radnice avizovala, že tato budova by měla být hotová o dva roky později.

Obě budovy dohromady pojmou 810 žáků. Ačkoliv půjde o dva objekty, fungovat budou společně pod jedním ředitelem s tím, že každá bude mít svého zástupce. „V Doubravčicích bude první stupeň, u nás druhý. Vždy dvě třídy v ročníku. V podstatě jsme sloučili více projektů, které obce plánovali samostatně,“ připomněl Tomáš Klinecký.