Ačkoli název napovídá, že zájemci musí ujít padesát kilometrů, není tomu tak. V nabídce jsou také trasy kratší, aby se mohli zúčastnit i méně zdatní jedinci a například také rodiny s dětmi. A těch bylo na trase hned několik.

„Krátké trasy jsou každý rok stejné. Ty dlouhé se obměňují," vysvětlila Eva Čokrtová, která společně se svoji sestrou přijímala přihlášky. Nejkratší možná trasa měřila patnáct kilometrů. Zdatnější chodci si mohli vybrat také o tři kilometry delší trasu nebo ujít osmadvacetikilometrovou trasu. Mezi delší patřila trasa, která měří osmatřicet kilometrů. Nejdelší pak měla padesát a jeden kilometr. Poslední jmenovanou prý šlo celkem devatenáct odvážlivců. V Českobrodské padesátce, která je memoriálem Dr. Ing. Jaromíra Vacka a Dr. Václava Křivánka, však nemají prostor pouze pěší turisté, ale také cykloturisté. Ti mohli vybírat z dvou různých tras. Na kole tak sportovci zdolávali buď padesát, nebo sedmašedesát kilometrů.

Začínají v Brodě

Všechny trasy pochopitelně začínaly v Českém Brodě. Ta nejkratší vedla přes Přehvozdí a Tuchoraz zpět do města. O tři kilometry delší trasa procházela stejnými obcemi, ovšem jinými cestami.

Delší trasy pak opisovaly větší okruh v okolí Českého Brodu. Ti, co šli opravdovou padesátku, se tak podívali například do Přišimas, Louňovic, Jevan, Černých Voděrad nebo Kostelce nad Černými lesy. Obdobnou trasu jeli také cyklisté v podobě kratší varianty. Delší cyklistická trasa zavedla nadšence také k rybníku Propast a do Stříbrné Skalice.

„První chodci vyrazili už v půl sedmé. Ve čtvrt na sedm již čekali před budovou," řekla Eva Čokrtová. Prý šlo o chodce, kteří se vydali na nejdelší trasu. Na její zdolání je prý potřeba zhruba dvanáct hodin.

Většina lidí, která se vydala na cestu, se prý přihlásila do devíti hodin. I přesto, že většina již byla na cestě, našli se do půl jedenácté ještě tací, kteří o sportovní zážitek měli zájem.

„Do kolika můžeme vyrazit na trasu? Přátelé přijedou vlakem v 10.19," tázal se jeden z účastníků. Odpovědí mu bylo, že přihlásit se lze do půl jedenácté, ale pokud budou nějaké dopravní komplikace na dráze, rády s prezentací ještě počkají.

Turisté, kteří přijeli vlakem, nakonec nebyli zdaleka posledními, kteří se registrovali. Na trasu se takřka na poslední chvíli vydalo ještě spoustu turistů. Ti si však pochopitelně volili jen krátké trasy. Ty dlouhé by již nestihli dojít.

Ačkoli rozhodně nešlo o to, kdo bude v cíli první, na cestě na turisty i cyklisty čekaly kontroly. Ty rozdávaly razítka tématická k místu kontroly. U tvrze Tuchoraz tak chodci i cyklisté dostali razítko právě s tvrzí.

Razítka na památku

Někteří si nenechali potvrdit pouze mapku, ale razítko si vyžádali také do svých sešitů, které využívají jako turistické deníky.

Každý, kdo došel do cíle, získal diplom, kde bylo uvedené jméno společně s počtem ušlých či ujetých kilometrů. Věcnou cenu v podobě ručně malovaného hrníčku si odnesl nejmladší, nejstarší a nejvzdálenější účastník. A také dalších patnáct účastníků, kteří byli vylosovaní.

Podle Evy Čokrtové se nejvíce lidí vydalo na osmnáctikilometrovou trasu. „Tu šlo šestatřicet turistů," řekla. Na nejdelší trasu se podle jejích slov vydalo devatenáct odvážlivců. Celkem se akce zúčastnilo sto třicet pět turistů či cykloturistů.

„Téměř do rána jsem připravoval mapy s vyznačenými trasami," řekl pořadatel Václav Čokrt. A ačkoli měl z pátku na sobotu dlouhou noc, přes den si nemohl dovolit zahálet. „Teď jsem v Úvalech, pak musím do Stříbrné Skalice. V Tuchorazi budu nejspíš kolem třetí hodiny odpoledne," vyjmenoval při telefonickém rozhovoru, na kterých stanovištích se bude pohybovat. Závod nepřipravuje pouze on a jeho manželka, ale pomáhají také děti. Závodem tak nějaký čas žije opravdu celá rodina. A nejde jen o tento jediný turistický pochod a cykloturistický závod.

Další akce a závody

Na konci září totiž pod hlavičkou českobrodské TJ Slavoj pořádali Svatováclavský běh.

Už v neděli 25. října budou Čokrtovi stát za organizací čtrnáctého ročníku Běhu republiky Československé. Trasy pro děti budou dlouhé od 95 metrů po 1950 metrů. Dospělí pak poběží 3250 metrů. Ženy však mohou běžet také v běhu nazvaném Buď fit a ten je dlouhý jen 1650 metrů. Poběží se v českobrodském parku a v okolí Pivovarského rybníka.

Do konce roku pak stihnou ještě Českobrodskou vánoční desítku. Jde o třiadvacátý ročník tradičního silničního závodu v běhu na deset kilometrů pro dospělé.

2014

Nejmladšímu účastníkovi pochodu byl teprve rok. Malá Johanka sice po svých jistě neušla celý pochod, ale za účast a přihlášení si jako nejmladší vysloužila odměnu v podobě ručně malovaného hrníčku na památku.

1933

Bohumír Hynek je vitální senior, který se vydal na příjemnou procházku českobrodským okolím. Ve svých dvaaosmdesáti letech se stal nejstarším účastníkem letošního ročníku Českobrodské padesátky.

239

Vzdušnou čarou 239 kilometrů. Tak je vzdálený Příbor od Českého Brodu. Ani tato vzdálenost však nebyla překážkou pro Pavla Bílka. Až z Moravskoslezkého kraje zavítal na závod do středočeského Českého Brodu.