Revitalizace zámeckého parku je postupná. Starosta Červených Peček Lubomír Jirků naznačil, že některé práce už jsou hotové, na dalších se teprve pracuje. „V první etapě jsme ošetřili místní zeleň, vykácet jsme museli 48 suchých stromů. V těchto dnech se realizují nové cesty, osvětlení a také altánek u jezírka, které jsme vyčistili. V další fázi zasejeme nový trávník, zasadíme stromy a na závěr bychom chtěli opravit zeď a instalovat repliku původní brány,“ popsal.

Městys nyní na revitalizaci dostane dotaci. Středočeský kraj schválil pět desítek žádostí o příspěvek na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel a druhá největší částka poputuje právě do Červených Peček. Kraj tam posílá 1,473 milionu korun.

Dotace vychází z Programu 2021-2024 pro poskytování dotací na rozvoj obcí do 2000 obyvatel ze Středočeského Fondu obnovy venkova. Obce z něj mohou získat tisíc korun na jednoho obyvatele a využít je na jakoukoli obecní infrastrukturu.

„Těší mě, že můžeme v posledních letech z rozpočtu kraje přispívat na obecní projekty. Finanční situace, zejména malých obcí v okamžiku, kdy mají investovat, totiž není v žádném případě jednoduchá,“ sdělil náměstek pro oblast financí a dotací Michael Kašpar a zároveň vyzval další obce aby se přihlásily. Program je vyhlášen na čtyři roky a celkový objem finančních prostředků na celé období činí 578 milionů..

Obnovu by potřeboval i samotný zámek. Ten je však v rukou soukromého majitele, společnosti Benet Praha, která pronajímá skladové prostory.. To, že městys v příhodné době zámek nekoupil, považuje Lubomír Jirků za velkou škodu. Dřívější majitel Benet Praha ale podle něj měl se zámkem velké plány. „Chtěl nechat opravit pivovar, začít vařit místní pivo, ze zisků dále rekonstruovat a přestěhovat si k nám sídlo firmy. Jenže poté náhle zemřel a plány padly,“ posteskl si Lubomír Jirků.

Stihla se tak pouze nutná oprava střechy, do které zatékalo, a rekonstrukce schodiště z jižní strany. Petr Fuksa, zástupce společnosti Benet Praha, sdělil, že momentálně probíhá údržba budov. Do budoucna by ale mělo na opravy dojít. „První investicí, která je v plánu, je oprava věže. Nyní je okolo ní lešení a je v havarijním stavu. Konkrétní termín, kdy by se mohlo začít pracovat, ale zatím bohužel nevím. Musíme získat stavební povolení a také se domluvit s památkáři,“ řekl.

Historie zámku v Červených Pečkách
Na místě zámku dříve stávala renesanční tvrz, která byla v roce 1634 vypleněna Sasy a v letech 1639–1640 Švédy. Barokní zámek nechal postavit v letech 1660-1670 nový majitel panství Jan Bedřich z Trauttmansdorfu. Následně jej zdědil jeden z jeho synů František Adam, který nechal okolo roku 1710 zámek podle plánů italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho přestavět a pak ho v roce 1713 prodal Karlu Jáchymu Bredovi.

Po krátké době ve vlastnictví pražského arcibiskupství v roce 1754 panství koupil svobodný pán Ignác Koch, sekretář císařovny Marie Terezie, který nechal zámek opravit. Po zadlužení panství jeho synem Bohumírem jej ve veřejné dražbě koupil právník a zemský prokurátor Leopold Hrubý ze Schwanenheimu. Jeho rodu panství patřilo až do 1. poloviny 20. století. Za Leopolda Hrubého byl také koncem 17. století založen zámecký park, původně jako francouzský, jež byl podle návrhu zahradního architekta Leopolda Baťka v letech 1923–1926 znovu upraven. Nyní díky dotaci od Středočeského kraje projde revitalizací.

Rodině Hrubých zámek odebrala v roce 1942 okupační správa, Jaromír Hrubý se ho sice koncem roku 1945 mohl na krátkou dobu ujmout, ale v roce 1949 došlo ke znárodnění. V letech 1950–1990 pak zámek užívala armáda. V rámci restitucí se pak rodina zdevastovaného objektu vzdala a nechala si pouze část zámeckého parku, kterou později uvolnila do užívání městysu Červené Pečky. Zámek v roce 2012 odkoupila od ministerstva obrany za pět milionů korun společnost Benet Praha.