Jednotlivé subjekty se na něj však již připravují.
Volby vyhrálo Sdružení nestraníků v čele s Janem Černým. Toto sdružení získalo pět křesel, zda však starosta vyjde právě z řad tohoto uskupení, není jasné.
„Před volbami jsem tipoval výsledek tak zhruba na úrovni předchozích voleb, tedy čtyři mandáty," okomentoval Jan Černý výsledek voleb. Prý to však pro něj bylo velmi příjemné překvapení. Euforii však podle jeho slov Sdružení nestraníků neprožívá. „I předchozí volby jsme vyhráli a po spojení TOP 09, ODS, Asanace a KSČM jsme skončili v opozici. Ještě není vyhráno," okomentoval Jan Černý.
Sám Jan Černý získal nejvíce hlasů od voličů. Podle jeho slov je příjemné mít podporu lidí. „To mi moc pomáhá a motivuje k práci," přiznal Jan Černý.
„Navíc to bylo v době, kdy ještě dobíhá negativní kampaň týkající se plánované stavby bioplynové elektrárny, ve které jsem měl svůj podíl. Projekt byl sice zrušen, ale v řadě lidí ty negativní emoce ještě jsou," dodal.

Ačkoli 
v Kostelci nad Černými lesy 
o vedení města ještě není jasno, jistá jednání se konají.

Jednají v Kostelci?

„Naše volební uskupení má docela jasno, tím i usnadněné vyjednávání neb máme stanovené jisté limity pro kompromisy," řekla nekonkrétně Jana Havelková, současná místostarostka města a také lídr kandidátní listiny TOP 09. Tato strana získala ve volbách čtyři mandáty.
Podle slov Jany Havelkové jsou členové TOP 09 připraveni pracovat v zastupitelstvu. „Je vidět, že všichni chtějí rozvíjet město – stavět a opravovat infrastrukturu (kanalizace i komunikace), zajistit rekonstrukci náměstí Smiřických, zajistit dostatečnou kapacitu v našich školách, nechceme bioplynovou stanici a případné další projekty, které poškodí město, chceme podporovat volnočasové aktivity a zlepšovat vztahy mezi lidmi," vyjmenovala Jana Havelková věci, ve kterých se většina subjektů shodla ve svých předvolebních nabídkách.

Jednali i předem

Jan Černý byl v odpovědi na otázku vyjednávání konkrétnější. „Před volbami jsme jednali pouze s kandidátkou ANO 2011, jinak žádná předvolební vyjednávání neproběhla," řekl. Podle něj po volbách jednali se všemi zainteresovanými stranami.
Jan Černý také potvrdil, že strany hovořili i o postu starosty a místostarosty. O výsledku jednání se nezmínil, přiznal však, že on sám by chtěl některou z těchto funkcí zastávat.
Jana Havelková na starostku města kandidovala, s vedením má zkušenosti jako místostarostka. Výsledky jednání však také neprozradila. „Zastupitelé zvolení za naše uskupení jsou připraveni převzít zodpovědnost a vést město, ale nikoli za každou cenu," řekla Jana Havelková k tomuto tématu.

Slušnost podle Havelkové chybí

Následně dodala, že jejich strana měla ve volebních tiskovinách a plánech slovo slušnost. „Tato mnohdy opomíjená lidská vlastnost tvoří u mne hranici pro vyjednávání a kompromisy," přiznala Jana Havelková a dodala, že pokud bude na radnici (v radě) s lidmi, kterým věří a považuji je za partnery, mohlo by to fungovat. „Ale nemohu být ve vedení města s lidmi, kteří 
v rámci předvolebních slibů pomlouvali mne i kolegy, kterých si vážím, sdělovali nepravdivé informace a jsou schopní použít jakékoli metody a nástroje jen proto, aby dosáhli svých cílů," řekla. „ Takže jsme vyložili karty na stůl, pokud nabídka bude podpořena a přijata, jsme připraveni," ukončila opět nekonkrétně Jana Havelková.
Současné vedení s místostarostkou Janou Havelkovou stále pokračuje v rozdělané práci. „Připravujeme zateplení pavilonu A mateřské školy, snažíme se sehnat finance na záchranu či opravu kulturních památek v městské památkové zóně, tento týden převezmu upravený návrh územního plánu, před dokončením je další etapa výstavby kanalizace a další projekty," vyjmenovala současné projekty města Jana Havelková. „ Jakmile bude zvoleno nové vedení města, bude moci okamžitě převzít pomyslnou pracovní štafetu a pokračovat v práci," zakončila Jana Havelková. Pokud bude i nadále ve vedení města, v těchto projektech tedy bude jistě pokračovat.
Na co by se však zaměřil Jan Černý, pokud by byl starostou, případně místostarostou města?

Vrátí rozhodován do rukou občanů

„Pokud zůstanu v obecnější rovině, je mým záměrem vrátit rozhodování do rukou občanů Kostelce nad Černými lesy. Nejsem a nikdy nebudu osvícený diktátor, který vyhrál volby a svých voličů se bude ptát zase až za čtyři roky," odpověděl na otázku.
Dodal, že chce vrátit rozhodování do výborů, jejichž členem se může stát každý občan Kostelce, a vycházet z jejich podnětů, návrhů a stanovisek.„Vedení města a zastupitelstvo by pak mělo hledat cesty k naplnění vůle občanů města," myslí si Jan Černý.
„Voliči nás zvolili proto, abychom je zastupovali, ne proto, abychom se seberealizovali. I my máme samozřejmě své priority, ale o těch musíme nejdříve přesvědčit občany a pak je realizovat," zakončil Jan Černý. ⋌