Dnes je jejich práce přece jen náročnější, mají i méně volného času, ale k tradicím se stále rádi vracejí. SDH v Kostelci nad Černými lesy na sobotu připravil společenské akce hned dvě. Na odpolední maškarní karneval pro děti navázal obdobný večerní program určený dospělým.

„Znám to vlastně spíše z vyprávění, ale vím, že dříve v Kostelci plesová sezóna trvala snad dva měsíce. Své plesy měly zájmové organizace, podniky i město, letos byl pouze Ples města, náš společenský ples a dnes je vlastně dvojitý maškarní karneval. Snažíme se společenské akce alespoň trochu doplnit, jde nám i o to, aby lidé náš sbor viděli i trochu jinak než jen při likvidaci požárů. Na přípravě obou karnevalů se spolu s námi podílí i majitel sálu, TJ Sokol,“ říká jednatel SDH Jan Prošek.

Dětský maškarní karneval měl dobrovolné hasiče přiblížit také jako partu lidí schopných a hlavně ochotných obětovat ještě více volného času a připravil celému městu i nějakou zábavu, zorganizovat dvě akce za jediný den.

„Jde nám také o možnost přilákat, třeba k požárnímu sportu, nové zájemce a možná jimi časem i posílit náš sbor,“ vysvětluje velitel jednotky Jaroslav Brachovec.

Na dětské část programu se sešlo na dvě stovky dětí, většina v maskách od pirátů až po hasiče, všechny uvítalo vystoupení nejmladších členů sboru na téma písničky Michala Tučného Když dítě škrtne zápalkou. Zábavná vystoupení připravila další skupina mrňousů, tentokrát z OS Kosáček, a všichni společně nadšeně uvítali příchod klauna. Ten měl pro návštěvníky spoustu soutěží a stejnou spoustu všemožných odměn.

Dětský maškarní karneval skončil, ale ne práce všech organizátorů, kteří zajišťovali i část pro dospělé ne. Na úklidu prostor a úpravách stolového vybavení se podíleli do jednoho. Všichni mají také na otázku proč to vlastně dělají společnou odpověď:  „Protože tady žijeme….“

Pavel Pávek