Petici proti průjezdu kamionů městem sepsali občané již v roce 2011. Občané poukazují na to, že město patří do památkové ochranné zóny, kamiony narušují statiku domů, ničí silnice i kanalizaci. Navíc kolem zámku směrem na Český Brod poškozují kapličku.

„Nemůžeme zastavit kamionovou dopravu. Když my to tu zavřeme, kam pojedou?" odpověděl starosta Jiří Kahoun na otázku, zda by nebylo nejjednodušším řešením zkrátka Kostelec pro kamionovou dopravu uzavřít.

Podle jeho slov nejprve musí být alternativní možnost trasy kamionů. Tou by měl být obchvat. „Byl plánovaný obchvat Svatbínem," řekl Jiří Kahoun.

Tento plán se však nesetkal s pochopením občanů Svatbína. Ti měli na výběr říci obchvatu ano, nebo ne.

Lidé tak zvolili možnost, kdy jim za okny nebudou jezdit kamiony.

Obchvat samotného Kostelce nad Černými lesy však není jediným řešením. „Řešením by bylo dokončení obchvatu z Říčan do Běchovic," uvedl starosta alternativu.

S problém s kamionovou dopravou se však nepotýká jen Kostelec nad Černými lesy. Když neprojíždí kamiony městem, jedou po Kutnohorské silnici přes Olešku, Ždánice, Malotice i centrem Zásmuk. Každá z těchto obcí také proti kamionové dopravě bojuje. Zatím však stále marně.