„Odpadu přibývá zvláště nyní v době pandemie, kdy rodiny tráví více času společně doma. Objem odpadu se navýšil zhruba o 20 procent,“ sdělil ředitel Technických služeb Český Brod Miroslav Kruliš a podotkl, že je proto třeba co nejvíce třídit, aby se do skládky komunálního odpadu ukládalo co nejméně nejen ke vztahu k přírodě a životnímu prostředí. „Cena jedné tuny směsného dopadu činí 1145 korun bez daně,“ dodal.

Poplatek za svoz odpad pro občana se v Českém Brodě navýšil oproti roku 2020 o 60 korun, tedy z původních 756 na 816 korun. Od roku 2008 se navýšil postupně o 316 korun. Aktuální nárůst ceny není vyšší právě díky tomu, že obyvatelé města dlouhodobě odpad pečlivě třídí. „Díky vytříděnému odpadu a jeho předání zpracovateli jsme získali za rok 2019 celkem 1,7 milionu korun,“ dodal Kruliš se slovy díků za třídění směrem k občanům.

Něco přes 800 korun není ještě nejvyšší cena, jakou budou lidé na Kolínsku od nynějška za odpad hradit. Letos totiž přijetím nového zákona o odpadech začne platit limit pro skládkování komunálního odpadu na maximálních 200 kilogramů na osobu za rok. Pokud se tento limit překročí, přijdou pro obec finanční sankce. Proto se například zastupitelé obce Tismice rozhodli pro navýšení poplatku za komunální odpad v roce 2021 na tisíc korun s vědomím, že i tak bude obec odpadové hospodářství nadále dotovat.

V Týnci nad Labem nebo Kolíně se pro letošek cena svozu odpadu naopak obyvatelům nezvyšuje. „Zůstáváme na 650 korunách na osobu a rok,“ potvrdil starosta Týnce Dušan Žmolil.

Stejné je to i přes mírný nárůst objemu sváženého odpadu i v Kolíně. „Zůstává na stejné výši jako vloni, tedy 696 korun na osobu,“ potvrdila mluvčí radnice Šárka Hrubá. Kolín od nynějška zavádí třídění plechovek a dalšího drobného kovu, což by mělo přinést úbytek směsného odpadu.

Nárůst ceny za svoz nebudou mít ani v Pečkách. „Cena se po mnoha letech zvyšovala vloni, takže pro rok 2021 jsme ji nechali stejnou, tedy 700 korun na osobu a rok,“ upřesnila starostka Alena Švejnohová.