Sedm měsíců ale v Kolíně pracovala takzvaná finanční kobra. „Nejvyšší finanční kontrolní orgán zkoumal, na jakém základě jsme tvořili ceny,“ připomněl místostarosta. Zvažovalo se, že by se ceny odvíjely podle toho, že někdo to má od hrobu k pumpě blíž a někdo dál. „Můj osobní názor je, že je nepřípustné, abychom lidi diskriminovali,“ řekl místostarosta.

Nakonec tak bude na všech hřbitovech a pro všechny hroby nájemné stejné. „Spravujeme nejen centrální hřbitov, kde je zhruba devět tisíc hrobů, ale i hřbitov v Zibohlavech a Sendražicích a staráme se také o evangelický hřbitov. Sjednocení ceny mi přišlo na místě,“ shrnul Najbrt s tím, že nepatrně se navýšila i cena za pronájem smuteční síně.

Některá města a obce mají problém s kapacitou hřbitovů, v Kolíně však podle informací správy veřejných pohřebišť tento problém není.

„Na centrálním hřbitově je kapacita dostatečná, místa na výstavbu nových hrobů máme dostatek. Menší hřbitovy, jako je v Sendražicích, evangelický a v Zibohlavech, které máme ve správě, mají zatím kapacitu také dostačující,“ potvrdila vedoucí správy Jana Foffová.