„Myslím ale, že půjdou ještě o něco výš. Je to až neskutečné, ale je to tak. Stále jsou i drahé byty prodejné, u domů je to ještě horší,“ poznamenal Mojžíšek.

K rostoucím cenám nemovitostí na Kolínsku přispívá podle něho i skutečnosti, že region je dobře dostupnýz Prahy, odkud řada lidí utíká s touhou po domku na venkově. „Pražští zájemci mi hodně volají, zda nemám něco v nabídce,“ potvrdil realitní makléř.

U kupců z hlavního města podle Mojžíška mnohdy nehraje při koupi domu roli ani jeho stav. „Prodával jsem skutečnou ruinu, opravdu v hrozně špatném stavu, s malou zahrádkou, hlukem ze silnice. A prodala se za 1,5 milionu, až mi přecházely oči. Během dvou dnů se na nabídku ozvalo víc než deset lidí. Koupili to třetí zájemci hned po prohlídce, první dva vlastně ani neměli čas si to rozmyslet,“ řekl o své nedávné zkušenosti.

Podle realitní makléřky Pavlíny Obešlové ceny nemovitostí stoupají už šest a půl roku. „Na Kolínsku se stále drží vysoko. Je to dáno zákonem trhu: když je velká poptávka a malá nabídka, ceny rostou. Pokud budou dostupné hypotéky a klienti budou chtít investovat, ceny zůstanou nahoře,“ vysvětlila.

Objeví-li se v současné době v inzerci výhodně vypadající koupě, většinou nejde o cenu konečnou, protože zájemci nabízejí vyšší Koronavirová krize situaci na realitním trhu po krátké přestávce v době stavu nouze příliš neovlivnila. Stejně jako ceny.

„Ceny pak dále rostly. Developeři nejvíce staví ve Středočeském kraji, je velká poptávka po lokalitách s dobrou dopravní dostupností do Prahy,“ připomněla realitní makléřka. Lze tak očekávat, že nového majitele rychle naleznou i méně obvyklé nemovitostí, které lze aktuálně v nabídkách realitních kanceláří najít.

Třeba kompletně rekonstruovaný, plně zařízený zámek v Polních Voděradech ve shodné podobě, jakou měl na konci 19. století, ale vybavený všemi moderními vymoženostmi. Nebo rodinný domek v Červených Pečkách, jehož stav odpovídá letitému chátrání a pozemky jsou přístupné jen přes plochy, které patří jinému vlastníkovi. Znalecký posudek stanovil cenu na 66 tisíc korun.