Cestujícím je k dispozici kancelář OAD v Polepské ulici, druhá nová kancelář na autobusovém nádraží se nyní rozjíždí. Zájemci ji najdou v místech, když se vyjde z vlakového nádraží, tak po levé straně směrem k cyklověži. Bohužel technické problémy a ještě některé potřebné stavební úpravy zdržely dřívější plánované otevření, které mělo být od 6. ledna, nově se má otevírat od pondělí 13. ledna. Stejně tak nový web by měl být spuštěn od pondělka.

Jak potvrdil místostarosta Michal Najbrt, stávající ceny a jízdní řády zůstanou pro letošní rok zachované včetně přestupních jízdenek, které ale lidé podle jeho slov příliš nevyužívají. „Určité úpravy chystáme, máme připomínky ať už z Kolína, nebo z obcí, jejichž obyvatelé kolínskou MHD využívají, tedy z Polep či Veltrub, ale budou až v dalším období,“ řekl místostarosta.

Smlouva ostatně ani neumožňovala hned od prvního dne, kdy nastoupí nový dopravce, změnit jízdní řád, protože ten byl součástí zadávacích podmínek do veřejné soutěže.

Nové autobusy pro kolínskou městskou dopravu jsou v Čechách už od začátku prosince, ale musely ještě projít některými úpravami, které nedělá přímo výrobce. OAD využije maximálně tým řidičů Arrivy. Zdá se, že zafungovala i gentlemanská dohoda mezi oběma společnostmi, a to, že Arriva nebude dělat problémy s uvolněním šoférů, a OAD je nezačne přetahovat už třeba v prosinci tak, aby mohli v pořádku dojezdit v původním týmu. „V klidu, v pořádku by vše mělo přejít od původního provozovatele k novému,“ věří místostarosta Najbrt.

Pro Kolín je připraveno 19 nových autobusů, a to Mercedes-Benz a dva minibusy Isuzu. Bude i jeden náhradní. „Abychom měli o jeden vůz navíc pro případ, kdyby se s některým něco stalo, drobná havárie či porucha, která by ale vyžadovala opravu a dočasné stažení vozu z provozu,“ vysvětlil výkonný ředitel OAD Kolín Martin Pípal.

Náhradní vůz byl i u stávajícího dopravce, ale musel být zařazen do běžného provozu, protože technických stav některých autobusů už byl dosti špatný. Jak místostarosta prozradil, v nejbližší době by se mělo uskutečnit představení nových autobusů v Kolíně tak, aby si je mohli cestující prohlédnout ještě předtím, než začnou po městě jezdit.