Pokud zastupitelé potencionální laureáty odsouhlasí, bude (stejně jako v loňském roce) jedna cena udělena in memoriam. Vladimír Serbus zemřel vloni na podzim. Ocenění si ale jistě zaslouží. „Kolínský patriot, amatérský historik, fotograf, dříve sportovní trenér, sběratel archiválií. Na základě jeho práce vyšly knížky spolku Můj Kolín, měla by vyjít ještě jedna kniha,“ připomněl starosta Michael Kašpar.

Druhým letoším nositelem Ceny města Kolína by se měl stát lékař Josef Havránek, který už přibližně čtyři desítky let pracuje na záchranné službě a v kolínské nemocnici. Svého času byl i ředitelem záchranky, dnes už je v důchodu, ale stále je aktivní.

„Podle kolegů, kteří ho navrhli, si stále bere víkendové a noční služby, a to mnohem více než mladší kolegové. Tajně, když ho pan primář vyškrtl, aby měl také někdy volno, se prý zapsal i na služby o Vánocích. Zkrátka člověk, který svou práci miluje,“ řekl starosta.

Město Kolín uděluje svou cenu každoročně od roku 2012. Loni se její laureátkou stala pracovnice s dětmi Věra Svobodová a in memoriam kolínská rodačka židovského původu Hana Greenfieldová. Nositelem Ceny města Kolína je i novinář, překladatel, bývalý ministr obrany, kolínský rodák Luboš Dobrovský, který zemřel letos na sklonku ledna. Kolín mu ocenění stihl udělit v roce 2017.

„Člověk vzdělaný, velmi inteligentní, morální, člověk s obrovským přehledem a životními zkušenostmi, člověk velice statečný, který nikdy neohnul svůj hřbet. Luboše Dobrovského jsem si lidsky nesmírně vážil,“ komentoval starosta Kašpar. Kolín Luboši Dobrovskému stihl svou cenu udělit v roce 2017. Cena města Kolína se udílí od roku 2012.

Osobnost roku

Cena města Kolína ale není jediným oceněním, kterého se místním osobnostem může dostat. Již od roku 1993 má ve městě tradici Osobnost roku. Do roku 2004 ji organizovala okresní hospodářská komora, od roku 2005 Spolková rada Kolín ve spolupráce s městem, od roku 2012 ji pak uděluje spolková rada samostatně. Aktuálním laureátem, byť zatím oficiálně neprozrazeným, je ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel.

Oficiálně si „žezlo“ ještě nepřevzal, ale brzy k tomu dojde. „Imatrikulace se připravuje na květen,“ řekl spolkový předseda Aleš Zahajský. Takzvanou gravírdesku, na kterou se jména laureátů každý rok vyrývají, převezme Chudomel z rukou dosud úřadující Osobnosti Kolína, ředitele Obchodní akademie Kolín Dušana Zahrádky.