O tu pečuje sdružení Nebovidská tvrz. Její členové v letošním roce například svépomocí opravili zchátralou římsu na západním křídle tvrze. „Po zimě se nám v průjezdu do tvrze vyvalila nika – asi kubík zdiva, i zde jsme museli zasahovat," říká členka sdružení Lucie Doušová.

Z drobnějších úprav má sdružení v plánu rozvedení elektřiny po tvrzi, za účelem konání akcí, opravu dveří na špýchar či zavedení vody do krčmy.

„V letošním roce se díky podpoře od nadace VIA podařilo také odkrýt, zrenovovat a zajistit 16 metrů hlubokou ve skále vytesanou středověkou studnu, která se nachází přímo v současném vstupu do tvrze," vzpomněla Lucie Doušová zajímavost z postupu prací na záchraně tvrze.

V druhém pololetí je naplánovaná částečná oprava střechy obytné budovy tvrze, s níž pomůže dotace. „I se spoluúčastí a podporou obce bychom měli letos do této budovy investovat zhruba 500 tisíc korun, což ve výsledku bude znamenat opravu několika vazných trámů, stropů pod nimi. Bohužel tedy ani v příštím roce nebudeme mít tvrz kompletně pod střechou, která zajistí její zachování pro příští generace Nebovidských," dodala Lucie Doušová.

Tvrz není jedinou aktivitou sdružení. Do konce října například odevzdá místním lidem a obci novou náves. Letos se sdružení podařilo získat několik grantů, díky nimž realizuje čtyři různé projekty.

Letní kino na tvrzi
Další aktivitou sdružení Nebovidská tvrz je letní kino v prostorách tvrze. To zahajuje svou už třetí sezónu, a to už v pátek (27. 6.) filmem Svatá čtveřice po 21. hodině. Předcházet bude pohádka Jak se stát rytířem od 19 hodin. Zhruba ve stejnou dobu startuje pro zájemce i komentovaná prohlídka tvrze, takže rodiče mohou své ratolesti nechat dívat se na pohádku a sami se zajít podívat do interiérů památky a dozvědět se něco o její historii i snaze o její záchranu. „Na diváky se těšíme celé léto, každý druhý pátek. Máme připravenu pestrou filmovou nabídku z české dílny a pro děti spoustu pohádek," dodala členka sdružení Lucie Doušová. Díky dotaci se letos diváci mohou těšit i na nový zvuk a lepší obraz. Promítá se za každého počasí a středověká krčma je otevřená od 18 hodin.