O případu jsme včera informovali. Zmiňovaná nosítka, která se během jízdy z hasičského auta uvolnila, ležela na krajnici asi kilometr od Úval. „Na silnici ležel černý vak. Zastavil jsem a podíval se dovnitř. Byla tam nosítka se záchrannými kříži. Bylo mi hned jasné, že je někdo ztratil,“ popsal svůj příběh Jiří Frei.

Naložil je do svého auta a ihned se snažil někoho zalarmovat. „Zavolal jsem svému kamarádovi, který dělá u záchranky, aby se poptal u kolegů, jestli někdo nosítka nepostrádá,“ pokračuje nálezce.

Nikdo se však neozval. Druhý den se díky médiím doslechl, že českobrodští hasiči nosítka postrádají. „Přečetl jsem si to v novinách. Neváhal jsem a osobně jsem jim je dovezl,“ uvedl. Nálezce podle svých slov ani na chvíli nepřemýšlel o tom, že si nosítka ponechá. „Byl jsem rozhodnutý, že v pondělí podám inzerát do novin, jestli by se někdo neozval,“ popsal neuvěřitelnou poctivost Jiří Frei.

Samotná nosítka přitom nejsou lacinou záležitostí. O tom, že by případnému jinému nálezci byla k něčemu platná, ani nemluvě. „Stojí několik desítek tisíc korun. Jejich výpomoc v zásahu je nedocenitelná,“ uvedl Miroslav Boháč, velitel českobrodské hasičské stanice.

Pro poctivého nálezce chystají profesionální hasiči oficiální poděkování. „Chtěli bychom panu Freiovi osobně poděkovat. Mělo by k tomu dojít příští týden,“ prozradil našemu Deníku Jan Bradna, šéf kolínských hasičů.