Byty se totiž prodávají formou dražby a vyvolávací cena se podle zkušeností z předchozích licitací může zvýšit až téměř o 50 procent.

Během dubna bude možné získat do osobního vlastnictví čtyři městské byty, jež se uvolnily v domech, kde se byty prodaly nájemníkům. Několik jich bylo odbydleno a nyní je město draží.

Ve Sladkovského ulici to za vyvolávací cenu 1 062 000 korun bude byt 3+1 (70 čtverečních metrů). Ve Funkeho ulici se s dražbou bytu 1+1 (15 čtverečních metrů) bude začínat na vyvolávací ceně 202 tisíc korun, další byt 1+1 (16 čtverečních metrů) za vyvolávací cenu 204 tisíc korun je také ve Funkeho ulici. Poslední byt 2+kk v Kremličkově ulici se začne dražit na 942 tisících korunách a jedná se o 43 čtverečních metrů.

Konečná cena třeba u bytů s vyvolávací cenou kolem 900 tisíc korun se v Kolíně běžně vyšplhá na částku kolem 1,1 milionu, v jednom případě i 1,3 milionu korun.

Prodej bytů v Benešově ulici

O něco méně hlouběji do kapsy by mohli sáhnout současní nájemníci bytového domu v Benešově ulici (čp. 642, 643, 644), i když ani zde nelze počítat, že by jej získali hluboko pod tržní cenou.

„Mísí se zde byty čtyřicet let staré a vybudované v poměrně nedávné době, třeba před sedmi lety. To jsou okolnosti, které musíme ještě zvážit a stanovit podle nich podmínky prodeje,“ podotkl místostarosta Pavel Hoffmann.

Starosta Jiří Buřič dodal, že příprava prodeje je však brána s plnou vážností, protože v posledním rozpočtovém opatření už město počítá s příjmem z těchto prodejů. „Ty jsou na základě požadavku nájemníků,“ připomněl místostarosta Roman Pekárek.

„Požadavek je tu už historicky, řada lidí chce byty koupit. Městská rada se musí prokousat zmíněnými problémy s různým stářím bytů a je také otázkou, zda ti, kteří byty chtějí, budou schopní respektovat městem dané podmínky. Ty budou právě s ohledem na různé stáří bytů jistě jiné než doposud byly u prodejů jednotlivých bytů,“ dodal starosta Buřič.

Kupec na dům v Pražské ulici

Dalším záměrem města je prodej bytového domu v Pražské ulici čp. 541. “Je to jeden z domů, které byly v nabídce už před více než rokem. Do současné doby na něj ale nebyl kupec. Teď už se zájemce za původně odhadovanou cenu zhruba 2,15 milionu korun objevil,“ uvedl místostarosta Hoffmann. „Nebude–li lepší zájemce, má tento kupec velkou šanci dům získat,“ zakončil starosta Buřič.