„Byty se kolaudovaly mezi lety 2004 a 2006. Kvůli větší fluktuaci nájemníků i kvůli ne úplně kvalitní a systémové výstavbě u některých nemovitostí dochází k postupnému opotřebení,“ připomněl místostarosta Michal Najbrt.

Jako první nyní řešili kolínští radní opravu opakovaně nefunkčního výtahu v domě číslo 1021 na sídlišti Kasárna. Bude tam třeba opravit řídicí jednotku i frekvenční měnič rozvaděče. Opravu v nejbližší době provede firma z Pardubic, aby výtah ještě pár let sloužil. Náklady přesáhnou 120 tisíc korun.

Jako další bude na řadě dům číslo 1037 v Hrnčířské ulici. Tam se nyní hledá firma, která opraví část střechy. A to už bude nákladnější. „Do střechy zatéká. PVC fólie, které tam jsou jako střešní krytina, už začínají mít fatální problémy,“ uvedl místostarosta. Musí přitom jít o celkovou opravu, lokální řešení by nestačilo. Kouřová zkouška, při které se dým valí z děr a vadných svárů, totiž odhalila sto dvacet slabých míst.

Podle Najbrta nyní město oslovilo firmy a počítá s tím, že hotovo bude nejpozději do poloviny prosince. Za zakázku zaplatí přes dva a půl milionu, jde totiž o tři sousedící střechy. „Předpokládáme, že další střechy budu postupně vykazovat vady,“ poznamenal místostarosta.