Volba probíhala veřejným hlasováním. Hlas volající po tomto způsobu hlasování zazněl z řad přítomných obyvatel, následně se na něm napříč koalicí i opozicí shodlo všech patnáct přítomných zastupitelů. Vzápětí z hlediště zaznělo uznalé: „Hmm!“

Výsledek volby nového starosty byl poměrně těsný, pro Luboše Čepeláka zvedlo ruce osm zastupitelů, sedm bylo proti. Navrženou protikandidátkou byla Vendula Dvořáková (Nezávislí pro Kouřim). Ta získala sedm hlasů, čtyři zastupitelé byli proti a čtyři se zdrželi hlasování.

Na přetřes přišla otázka, zda v případě Luboše Čepeláka nemůže jít o střet zájmů, když je jednatelem společnosti, provozující městský vodovod a kanalizaci. Poněkud emotivně rozpoutal diskuzi na toto téma občan stojící v poměrně zaplněném sále radnice spolu s několika dalšími zcela bez ochrany dýchacích cest.

Zastupitel Libor Borový (ČSSD), který zasedání vedl, ho upozornil na hrubé narušení schůze a zmínil teoretickou možnost přivolat policii. Se slovy „Jó, zavolejte policii,“ a dalšími větami, za které by ho mohli nový starosta a místostarostka žalovat za urážku, krátce po začátku zasedání ze sálu odešel. Poté už jednání probíhalo celkem poklidně.

„Předem jsme ohledně případného střetu zájmů učinili dotaz na ministerstvo spravedlnosti,“ uvedl tajemník Josef Klouda a vysvětlil, že z odpovědi vyplývá, že zvolení Luboše Čepeláka nic nebrání.

Starosta města bude svou funkci vykonávat jako uvolněný, místostarostka bude neuvolněná.

Součástí programu středečního zasedání byla také volba nového člena zastupitelstva. Za odstoupivší Janu Moskalovou nastoupil náhradník ze sdružení Kouřim-náš domov, syn zesnulé starostky Libor Chmel.

Volil se rovněž nový člen městské rady, jímž se stal zastupitel Jiří Jeneš (Kouřim-náš domov), a nový předseda kontrolního výboru, neboť tuto funkci dosud zastával nově zvolený starosta. Zastupitelé zvolili Tomáše Nerudu (Kouřim-náš domov), jeho protikandidátem byla zastupitelka Hana Kovačková (Nezávislí pro Kouřim).