Pokud by k problému s burkinami došlo i v Kolíně, vedení bazénu by je za jistých okolností nejspíš akceptovalo. „Vím, co se děje v Čestlicích, vím, že to lidi pobuřuje. Ale pokud návštěvník přijde do bazénu v oděvu z předepsaného materiálu a dodrží před vstupem do bazénu hygienické pokyny, neporušuje žádný provozní předpis,“ popsal Jan Širc a dodal, že pracovníci bazénu jsou povinní kontrolovat, zda se člověk před vstupem do bazénu vysvlékl a osprchoval.

„Pokud plavčík vidí někoho přicházet ze sprch suchého, vrátí ho,“ dodal.

„Když někdo přijde do bazénu třeba v kraťasech, ve kterých chodí venku, ve velkém bazénu se to nepozná, ale pokud vleze třeba do vířivky, hned to poznáme na kvalitě vody,“ vysvětlil.

Obyvatelé Kolína a Kolínska se z velké části staví proti burkinám, nezřídka velmi ostře.

„Je to naprostý nesmysl, je to proti všem pravidlům, jen ten, kdo se chce utopit, je oblečený. I první historické evropské plavky s kloboučky a čepicemi byly uzpůsobené,“ říká Miroslav Horáček. 

Burkiny jsou podle jeho slov nehygienické. „Netolerovat! V žádném případě netolerovat!“ dodal Miroslav Horáček.

Podle Lucie Kovářové je koupání v burkinách divné. „Na druhou stranu je to jako kdybychom soudili někoho, kdo si vezme jednodílné plavky a ne dvoudílné,“ zamyslela se. „Nebo jako kdyby někdo řekl, že se nebude koupat v jednom bazénu s černochem,“ dodala s tím, že si myslí, že je to každého volba. „Pokud ti lidé nikomu neubližují nebo neškodí, tak podle mého názoru mohou žít, jak chtějí,“ zakončila.

Jiný názor má Michal Müller. „S koupáním v burkinách jsem se setkal v Turecku. V našem kulturním prostředí Evropy se stavím k takovému způsobu odmítavě,“ řekl. Navíc prý dívky a ženy působily na pláži v oblečení jako kosmonauti.

Natálie Koblihová pro koupání v burkinách má pochopení jen částečně. „Chápu, že uctívají nějaké náboženství, pak ať se ale koupou doma v bazénu. Na věc pohlížím spíše z hygienického než etického hlediska,“ řekla s tím, že muslimové ji obecně nevadí a nikdy nehází všechny do jednoho pytle. „Ale nás přece také do veřejného bazénu či koupaliště nepustí koupat v legínách a mikině,“ dodala.

„Pokud by se vedle mě v bazénu koupala žena v burkinách, okamžitě odcházím a vrátí mi vstupné do poslední koruny! Nehodlám ještě něco chytit,“ zlobí se mladá dívka.

Podobně mluví i Eliška Blahníková. „Kdybych navštívila koupaliště a zjistila, že se tam koupe žena v burkinách, okamžitě bych odešla. Také bych zvažovala stížnost. Myslím si, že je to nehygienické. To je jako kdybych se šla na tobogán sklouznout v džínách a tílku. Jsem si jistá, že by mě vyhodili,“ řekla Eliška Blahníková. Stejného názoru je i její muž. „Před pár lety jsme byli u moře, kde jsme na takovouto ženu narazili. Téměř všichni na ni koukali divně, ale jí to očividně nevadilo,“ uvedl muž, který by koupání v burkinách zakázal. „Nevidím důvod, proč by nám měly ženy v burkinách kazit den na plovárně,“ dodal.

V BERMUDÁCH NÁS Z BAZÉNU VYHODILI

„Přijde mi to nespravedlivé. U nás ve městě nás vykazovali z bazénu, pokud někdo měl bermudy či jiné koupací úbory nežli tradiční plavky,” svěřila se na sociální síti ve vášnivé diskuzi Barbora Macháčková. Stejně tak i ostatní přispěvatelé jsou zásadně proti. Většina píše o přizpůsobení cizinců českým pravidlům.

„Pár let jsem pracoval jako plavčík. Koukal jsem, že jsou tyto plavky vyráběny ze syntetických elastických vláken. Podle mě nejsou vhodné do bazénu a měly by být zakázané ve všech bazénech z hygienických důvodů,“ řekl Tomáš Malina. Byl jsem na dovolené v Egyptě, kde jsem pár takovýchto žen potkal. Nepřijde mi to vhodné, pokud se nechce koupat v plavkách na veřejnosti, tak ať tam nechodí vůbec,“ upřesnil.

Některé plovárny zatím netuší, jak by situaci s burkinami řešili. Například čáslavské koupaliště ve Vodrantech, které se také s takovým případem nesetkalo. „Ani ve vnitřním, ani ve venkovním bazénu,“ uvedl Patrik Vostrovský z čáslavské plovárny. Vzhledem k provoznímu řádu koupaliště neví, jak by takovouto situaci řešili. „Paní v takovýchto plavkách bychom nevykázali, kdyby se z toho ale mělo stát pravidlo, situaci bychom řešili,“ řekl.

CO JSOU TO BURKINY?
Burkiny (též burkini, podle arabštiny i burqini) jsou celotělové ženské plavky, které zakrývají vše, kromě konce končetin a obličeje. Plní požadavky na hidžáb a rozšířily se v islámském prostředí jako oblečení do vody, které ženu příliš neodhaluje a je tedy z náboženského hlediska přijatelné. Slovo samo vzniklo zkřížením slova „burka“ označujícího arabský tradiční zahalující oděv a slova „bikiny“ označujícího druh plavek naopak spíše minimalistických.

Burkiny jsou obvykle ze syntetických elastických vláken, aby příliš nebránily plavání.

Burkiny jsou stále zdrojem určitých kontroverzí. Jednak je některé bazény zakazují z hygienických důvodů, jednak se proti nim v některých místech zdvihl odpor i jako proti náboženskému symbolu. Například v srpnu loňského roku zakázalo na svých plážích burkiny francouzské město Cannes coby „ostentativní“ náboženský symbol odkazující k teroristickým hnutím. (Zdroj: Wikipedie)