Celé věci napomohlo, že se úřad práce letos odstěhoval z budovy staré radnice (čp. 1).

„To nám uvolnilo ruce," potvrdil starosta Jakub Nekolný. Město totiž díky tomu může bez velkých problémů přesunout část úřadu do čp. 1 a uvolněné místnosti mezitím zrekonstruovat. Opravovat se tedy začne v zadní části přízemí budovy čp. 56, kterou využívá odbor dopravy.

Vítanou novinkou pro příchozí jistě bude rezervační systém, který umožní také přihlásit se z domova 
z počítače nebo z chytrého telefonu. Dříve českobrodský úřad sloužil jen obyvatelům, kteří jsou k němu územně příslušní, to se ale nyní změnilo. Občanský nebo řidičský průkaz si lze vyřídit kdekoli. „Chceme se připravit na to, že třeba lidé z Prahy, kteří budou na chalupách kolem Sázavy, 
u Kouřimi či kolem Kostelce, si přijedou doklady vyřídit právě k nám, protože v Praze nebo v Říčanech je to na dlouho a u nás to budou mít hotové za chvíli," vysvětluje starosta s tím, že spousta lidí také v Českém Brodě bydlí, ačkoli trvalé bydliště má v Praze.

„Řešíme celkovou architektonickou strukturu přízemí, které se otevírá. Stále to samozřejmě budou přepážky, ale už otevřený prostor," dodává starosta. Přízemí s podatelnou, kde se odehrává 90 % kontaktu veřejnosti s úřadem, se tedy hodně změní. Bude trochu 
v podobném duchu jako nedávno opravený kulturní dům Svět, zkrátka přiznání historických záležitostí, ale v moderním hávu.

Práce by měly začít hned zkraje příštího roku. Následně město plánuje přestěhovat informační centrum do čp. 1 a místo infocentra pak vybudovat novou služebnu městské policie.

Rekonstrukce v budově čp. 1, kde nyní sídlí mimo jiné knihovna, by měly začít také již příští rok.

Knihovna by se měla rozšířit na celé první patro. V přízemí pak budou umístěné informační centrum města, informační centrum pro mládež (ICM) a turistické centrum (ATIC). Rozšíří se prostor galerie Šatlava, přibude bezbariérový přístup včetně výtahu.

Když kolem budovy čp. 1 projdete, asi byste nehádali, o jak cennou stavbu jde. Pod moderním kabátem se ukrývá doslova klenot. Dům pochází z doby Václava IV., tedy z konce 14. století, podle některých pramenů dokonce z doby ještě starší. Za zmínku jistě stojí, že se jedná o nejstarší známou radnici poddanského města v Čechách.

„Až se odstěhuje informační centrum do budovy čp. 1, chceme dokončit úpravy celého přízemí budovy úřadu čp. 56 a vytvořit moderní vstup úřadu s přístupem k otevřenější podatelně," plánuje starosta Jakub Nekolný. Hned v přízemí vpravo se pak počítá s novou služebnou městské policie, která by již měla splňovat přísná kritéria na technické zabezpečení této ozbrojené složky. „Když vše dobře půjde, maximum zmíněných prací uskutečníme v příštím roce," dodal starosta.

Opomenutá by podle jeho slov neměla zůstat ani hlavní budova úřadu čp. 70. Je plánovaná výměna oken, oprava fasády a i zde chce město zabezpečit bezbariérový přístup vybudováním výtahu.