Radní rozhodli, že udělají výjimku ze směrnice na zadání projektové dokumentace architektonickému ateliéru z Prahy. „Důvodem tohoto rozhodnutí je, že už dva roky řešíme, jak to udělat. Řešili jsme to s památkáři, s místními projektanty, městským architektem, ale nikdo si nikdy nebyl jistý, jak přesně postupovat,“ řekl místostarosta. „Se zmíněnou kanceláří jsme byli spokojení při projektové přípravě na areál chrámu sv. Bartoloměje, máme reference i od Národního památkového ústavu,“ dodal Kašpar.

Čtěte: Řidiči nerespektují padesátku v obci

Kancelář tedy zpracuje nezávaznou nabídku. Její příprava bude trvat zhruba půl roku. Obnáší totiž například letecké záběry, chemické rozbory omítky, a další nezbytné podklady.

Přístup by mohl připomínat postupy při péči o památkově chráněnou budovu. To sice objekt gymnázia není, nicméně jde o architektonicky cennou stavbu. Ta by měla po opravách prokouknout. Počítá se s restaurováním fresek a všech ozdobných prvků.

Pokud vše půjde dobře, mohla by se podle místostarosty obnova fasád uskutečnit příští rok. Projekt bude stát kolem půl milionu, vlastní práce podle velmi hrubého odhadu 10 až 15 milionů. O dotaci Kolín žádat nebude. Není totiž mnoho možností. „Nejde o památku ani objekt v městské památkové rezervaci,“ podotkl místostarosta. Jediná možnost by byla dotace na zateplení, ale polystyrenem město gymnázium obkládat nechce.

Podívejte se: Kandidáti na krále Kolínského majálesu se představili studentům