Háčkem však zůstává fakt, že město takové finanční prostředky nemá, jak řekl kolínský starosta Vít Rakušan.

I tak je ale letošní září zajímavým termínem. „V tu dobu se mohou nastavit nové parametry dluhové služby. Ty by mohly Kolínu samozřejmě pomoci," vysvětlil starosta.

Konkrétní cesty, kterými se Kolín ale může vydat, zatím zmínit nechtěl. „Rádi bychom kolegy zastupitele informovali až po kulatém stolu, kde se sejdeme se všemi kluby v zastupitelstvu," uvedl. Kulatý stůl se odehraje pár dní před březnovým zasedáním zastupitelstva, kde se bude téma řešit. Postup musí být podle jeho slov předjednaný, aby při hlasování obrazně řečeno vylétly ruce všech zastupitelů napříč politickým spektrem.

Právě jednání u kulatého stolu má mít za výsledek kompromis, který by byl přijatelný pro všechny koaliční partnery. „Je to strategické rozhodnutí, které dalece přesahuje i dvě volební období. Proto v závěru našeho volebního období nechceme udělat takové rozhodnutí, za které by nás následovníci kritizovali," podotkl Vít Rakušan.

Podle jeho slov současná radnice zažila několik na poslední chvíli zděděných strategických rozhodnutí. „Rozhodně to není příjemné," řekl.
Kolín se aktuálně pere 
s dluhem ve výši 705 milionů korun, což je stav dluhu 
k 31. ledna.

Roční splátka činí podle starosty Víta Rakušana zhruba 120 milionů korun. Výsledek jednání o lepších podmínkách by mohl například snížit úrokové zatížení.