„Vezmi cokoliv do čeho by se dala nabrat voda a rychle k cisterně s pitnou vodou,“ to byla asi nejběžnější slova v domácnostech v části Českého Brodu, když jim v pondělí kolem šesté hodiny večerní přestala téct náhle voda. „Sprchoval jsem se a najednou přestala téct voda, šampon z vlasů jsem si musel umýt perlivou vodou,“ popisuje mladík ze sídliště, který si domů nese kanystr s vodou, jak ho odstavení části města od vodovodního řadu překvapilo.

Došlo na něm totiž hned ke čtyřem haváriím, bylo tedy nutné vypnout jeho část a v mnoha ulicích tedy přestala téct pitná voda. Vodovodní kohoutky vyschly lidem v oblasti ulic Žižkova, K Dolánkám a Palackého. V poslední zmiňované oblasti došlo podle slov Václava Hovorky z 1. SČV, která Český Brod pitnou vodou zásobuje, hned ke dvěma haváriím.

Na odstranění poruch se intenzivně pracuje, k nápravě všech havárií a znovuspuštění vody by mělo dojít do dvou až tří dnů. „Nejdříve se budeme snažit zprovoznit sídliště, kde je nejvíce odběratelů,“ informuje Hovorka. Po dobu vypnutí vodovodních řadů budou obyvatelé zásobováni pitnou vodou z přistavených cisteren.

A jak vypadala situace na místě v úterý dopoledne? „Ještě v pondělí v noci se nám podařilo zprovoznit nejkritičtější část, tedy sídliště, to bylo pro nás prioritou,“ prozradil postup oprav místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný. Ten dále prozradil, že práce na znovuzprovoznění dodávky vody na všech čtyřech místech, kde k havárii došlo, probíhá zatím dobře. „Pokud půjde vše podle plánu a bude příhodné počasí, počítáme s tím, že kompletní dodávka vody by měla být obnovena ještě v úterý večer,“ sdělil Deníku tuto pozitivní zprávu Nekolný.


V průběhu úterý bylo občanům, které havárie odřízly od přísunu pitné vody k dispozici celkem pět cisternových vozidel, která zajistila společnost 1. SČV, jež má přívod vody v obci na starosti.


Jak vlastně k celé této havarijní situaci došlo? Podle informací od místostarosty byla na vině tlaková zkouška, která byla toto pondělí prováděna v ulici Palackého. Materiál bohužel nevydržel dostatečnou zátěž a poté již následovala řetězová reakce, která vedla až k celkovému počtu čtyř havárií. Škoda v současné době nebyla zatím vyčíslena.

Martin Šnajdr