VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skauting se přizpůsobuje současné době

ČESKÝ BROD - Vedoucí střediska 214.07 Ing. Ládi Nováka učí děti samostatnosti a odpovědnosti

28.11.2007
SDÍLEJ:

Skautské středisko 214.07 Ing. Ládi Nováka Foto: Archiv střediska

Tma, že by se dala krájet. Sychravý podzimní večer. Podle instrukcí hledám konec hnědého plotu, za kterým je vchod do skautské klubovny, sídla střediska 214.07 Ing. Ládi Nováka v Českém Brodě. Otevřu dveře přízemního domku a kromě světla mě ovane sálavé teplo obrovských kamen. Prostor vyplňují masivní dřevěné stoly se židlemi. Na zdech nástěnky s výrobky dětí. Útulno. Tady se scházejí členové střediska 214.07 Ing. Ládi Nováka.

Světlušky a skautky jsou dívčími oddíly tohoto střediska, vlčata a skauti jsou oddíly chlapecké. Každý oddíl má dvě až tři družiny s vlastním vedoucím. Společně s ním se scházejí jedenkrát týdně buď v této klubovně, nebo, je-li hezky, venku. Dále ve středisku působí oddíl roverů, ve kterém jsou sdruženi starší členové (nad 15 let).

Jaká je náplň jejich schůzek?
„To je různé, podle počasí, ročního období, podle družiny,“ vysvětluje vedoucí skautek Věra Plívová. „Obecně se dá říct, že pro holky jsou atraktivnější rukodělné aktivity, pro kluky je potřeba něco akčnějšího, aby svoji energii smysluplně zúročili,“ dodává.

Ale v podstatě se dá říci, že všichni procházejí vším, jenom v různém poměru. Nejen skautské, ale i jiné dovednosti pak děti zúročí při skautských závodech, které probíhají v několika kolech. A Broďáci v nich nejsou špatní – několikrát byli i v krajském kole.

„Ale nepředstavujte si, že dovednost skauta začíná a končí u umění uvázat uzel a používat morseovku,“ říká vedoucí vlčat Tomáš Dvořáček. „Skauti získávají dovednosti ze zdravovědy, vědí, jak přivolat pomoc, jak se chovat v přírodě i jak dodržovat bezpečný pohyb na ulici, učí se samostatnosti i týmové spolupráci,“ dodává Adam Kolinger, zástupce vedoucího vlčat. Celkově se tedy činnost odvíjí podle hesla „skauting pro život“. Své znalosti a umění skauti dokumentují v tzv. stezce. Do ní se zaznamenává, co člen oddílu už zvládl. Pokud listuje někdo nezasvěcený stezkami určenými jednotlivým oddílům, může mít pocit, že část obsahu je naukovou záležitostí. Ale opak je pravdou. Velkou většinu znalostí tady děti získávají prožitkem.

I toto středisko je, podobně jako ostatní, zaměřeno na přírodu. „Pořádáme v přírodě též akce víkendové i delší. Poznáváme tak nejenom přírodní a historické zajímavosti naší republiky, ale děti se navíc při těchto výpravách osamostatňují a zároveň se učí spolupráci s ostatními. To, že se tak nejlépe utuží vztahy, nemusím ani dodávat,“ vysvětluje Věra Plívová. Oddíly se jednak účastní celostřediskových akcí, jednak pořádají svoje samostatné výpravy. Vyvrcholením je letní tábor, který je u dětí ve vysokém kurzu. Vždyť co může být pro organizátory lepším hodnocením, než dítě, které nechce z táborového tee-pee domů.

Vedoucí prošli skautingem
A kdo jsou ti, kteří se věnují ve skautingu vedení oddílů? Většinou mladí lidé, kteří sami skautskou výchovou prošli jako děti.
Ale najdou se i výjimky – třeba vůdkyně, která přišla do oddílu až v 15 letech. To ovšem nebývá často. Vedoucí také procházejí školením, kde probírají záležitosti potřebné pro vedení – jak zdravovědu, psychologii nebo právo, tak i věci specifické pro skauty, třeba jak vést děti k vědomostem, aby je to bavilo nebo jak podávat skautskou historii.

Za všechny to shrnul osmnáctiletý Adam Kolinger: „Přechody mezi jednotlivými oddíly mi nedělaly vůbec žádné problémy. Styl práce je dost podobný, navíc se všichni ze střediskových akcí známe. Nejtěžší byl ten můj zatím poslední krok, kdy jsem se dostal na pozici zástupce vedoucího vlčat. A najednou jsem to já, kdo musí vymýšlet náplň jednotlivých schůzek, přemýšlet, jak ostatní zabavit, jak je něco naučit. Do té doby to za mě dělal někdo jiný a já si jenom užíval.“

Někteří vedoucí skautů

Drahomír Novotný – 18 let pryč (už dávno), zaměstnanec pražské firmy, vede celé středisko
Adam Kolinger – 18 let, student českobrodského gymnázia, zástupce vedoucího vlčat
Tomáš Dvořáček – 21 let, student pražského ČVUT, vedoucí vlčat
Radka Novotná – 23 let, studentka ústecké pedagogické fakulty, vedoucí oddílu světlušek
Věra Plívová – 26 let, zaměstnankyně pražské firmy, vedoucí oddílu skautek
všem pomáhá řada dalších

 

28.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: miksovsky@centrum.cz., , Pracovní doba:, 8 - 17 hod, po, út, čt, 8 - 16 hod, st, 8 - 14 hod, pá, , Zaměstnanecké výhody:, Stravenky, odměny.. Pracoviště: Kolínskydent s.r.o.-bezručova, Bezručova, č.p. 297, 280 02 Kolín 2. Informace: Martin Mikšovský, +420 604 775 370.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 18 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, P. Šimůnek, tel.: 606 769 043, po - pá 7 - 11 hod,, e-mail: jatka@volny.cz,, osobně: po - pá 7 - 11 hod., , Náplň práce:, Práce na lince porážky prasat., , Pracovní doba:, 6 - 14 hod., , Zaměstnanecké výhody:, Stravenky, příspěvek na životní pojištění.. Pracoviště: Jatky český brod a.s., Jateční, č.p. 316, 282 01 Český Brod. Informace: P. Šimůnek, +420 606 769 043.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 65 535 Kč

Finanční poradci specialisté Regionální ředitel. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Regionální ředitel, Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá zkušeného kolegu s praxí na pozici Regionální ředitel/-ka. , , Náplň práce: , - vedení krajské pobočky; , - vedení výběrových řízení; , - školení obchodních dovedností; , - plnění stanovených cílů; , - zodpovědnost za výsledky svěřené obchodní skupiny , , Požadujeme: , - výborné manažerské a organizační schopnosti; , - komunikativní a obchodní dovednosti; , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita (ekonomického směru) , - zkušenosti ve finančnictví a licence PPZ, , - bezúhonnost; , - ŘP skupiny B – aktivní řidič , , Nabízíme: , - zázemí kanceláře a veškerý servis , - klientelu přidělenou společnosti – předem domluvené schůzky zajišťuje centrála společnosti , - vybudovaný tým spolupracovníků ve svěřeném regionu , - pohyblivou složku - odměny ze svěřeného regionu + pasivní příjem , - pravidelná školení a porady , - možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.vyberove-rizeni.com/. Pracoviště: Finanční institut - kolín, Heverova, č.p. 249, 280 02 Kolín 2. Informace: , .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 22 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Bartheldy Monika Bc., e-mail: prace@jon.cz, , Požadavky:, Vyhláška 50/1978 Sb. , Praxe v oboru., Znalost práce na PC., Řidičské oprávnění sk. B., Pečlivost, spolehlivost, zodpovědnost., , Nabízíme:, Motivující finanční ohodnocení., Místo výkonu práce Kolín, Nástup možný ihned., , Pracovní doba: 8 - 17 hod., , Zaměstnanecké benefity: , Mobilní telefon, připojení k internetu a TV a další.. Pracoviště: Jon.cz s.r.o. - kolín, Na Pobřeží, č.p. 108, 280 02 Kolín 2. Informace: Monika Bartheldy, +420 725 314 314.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRÁTCE: Pokročily přípravy na rozšíření skateparku

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

V zamčeném bytě nalezli mrtvého muže

Kolín - Hasiči museli v pátek večer otevřít dveře bytu v Jateční ulici v Kolíně poté, co bylo podezření na možnost úmrtí. Podezření se bohužel potvrdilo, uvnitř byl nalezen mrtvý muž. Podle předběžných informací, jak potvrdila policie, se jednalo o přirozené úmrtí bez cizího zavinění.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

KRÁTCE: Romský festival i pečení chleba

Kolínsko - Kam vyrazit za kulturou a zábavou?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT