Na nepříjemnou část dušiček, která je hlavně spojená s nenechavci a zloději, kteří se soustřeďují do oblastí kolem hřbitovů a hlavně k autům před nimi zaparkovanými, připravují města po svém: často pak chystají opatření v podobě posílení hlídek.

O konkrétních opatřeních pohovořil kolínský místostarosta Michael Kašpar. „Bavili jsme se s městskou policií, aby posílili hlídky v okolí hřbitovů, budou na místě působit i asistenci prevence kriminality z Bezpečného Kolína,“ podotkl.

O zvýšeném dohledu v okolí hřbitova hovořila také Helena Honkiszová, mluvčí kolínských strážníků. Podle jejích slov mají hlídky posílený dohled v takových oblastech, aby lidé byli preventivně ochráněni. Chtějí zamezit tomu, aby se lidem, kteří míří na hroby svých blízkých, zloděj vloupal do auta. „Našim cílem je, aby se na tomto místě občané cítili bezpečně a nečekalo je zde nemilé překvapení v podobě poničených hrobů a odcizené smuteční výzdoby, popřípadě krádeže osobních věcí,“ uvedla.

Mluvčí strážníků také upozorňuje na to, aby lidé nenechávali ve svém autě cennosti a osobní věci – třeba taková odložená kabelka by mohla přilákat pozornost zlodějů.

Mluvčí kolínských policistů Martina Fejfarová upozorňuje na fakt, že nechávat cenné věci v autě by se nemuselo vyplatit – neplatí to ale pouze jen v tomto případě. „Stejně tak by například při úpravě hrobů neměli lidé nechávat své věci bez dozoru,“ upozorňuje. Připomíná také fakt, že se v tomto období dá očekávat zvýšený provoz na silnicích. „Od řidičů to bude vyžadovat obezřetnost i ohleduplnost, na silnicích bude více vozidel, než bývá obvyklé,“ podotkla.

Obřadní síň

Kolín v posledním roce investoval do obřadní síně na kolínském centrálním hřbitově, celkem úpravy vyšly letos na 1,8 milionu korun a dalších 350 tisíc ještě město chystá investovat. Rekonstrukcí prošel jak prostor síně, tak i její zázemí.

„Máme připravený projekt na kompletní rekonstrukci obřadní síně pro veřejnost, je to ale investice v hodnotě několika milionů korun. Letos jsme na ni v rozpočtu neměli peníze, budeme se opravu snažit připravit do rozpočtu na rok 2019,“ poznamenal místostarosta Michael Kašpar. Půjde o kompletní rekonstrukci vnitřku síně, dokončena by měla být příští rok.

Tradice Halloweenu

Třebaže Dušičky jsou tradiční událostí, kdy si připomínáme své předky, v posledních letech sílí i nová tradice v podobě Halloweenu a s ním spojené lampionové průvody, třeba i ve strašidelných maskách, nebo například dlabání a dekorace dýní. Výběr je skutečně velký: se svými ratolestmi můžete vyrazit například na Halloween na Práchovně, který se odehraje ve středu 31. října od 18 hodin a účastníci se utkají o cenu o nejlepší kostým.

„Strašidelný“ den se odehraje ale také v kolínské knihovně, kde 31. října od 15 do 18 hodin budete moci začít strašidelné odpoledne v převleku. Halloween si ale můžete užít také sportovně, pokud 3. listopadu vyrazíte do obce Tři Dvory. Tam od domu s č.p. 3 v 9.30 hodin vyběhnou běžci na zhruba pětikilometrovou trasu.